Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

úprava místa pro drop, ohniště (kameny) na hřišti

A A A

Dobrý den pane Jone, nejdříve Vám chci poděkovat za Vaši skvělou poradnu, která nám mnohdy pomohla při řešení problémů na hřišti.

Dovoluji si mít dva dotazy:
1)Hráč zahraje míček do lesa, který je součásti hřiště (t.j. nejde o vodu ani out). Míček ale skončí jako nehratelný u stromu. Hráč rozhodne se pro drop s jednou trestnou. Před dropem však z místa, kde chce dropovat odstraní volný přírodní předmět (kámen, větev). Jak správně ohodnotit jeho počínání.
2) Míček skončí mimo fervej mezi keři, není v překážce. Je ale uprostřed ohniště vytvořeného z kamenů uspořádaných do kruhu. Nelze jej hrát bez rizika poškození hole či zranění. Musí se skutečně dropovat s trestnou, jak jsme se ve flightu dohodli?

Děkuji za odpovědi.
Zdeněk K.

Odpověď na dotaz


Zdeňku dobrý den.

1) Hráč před spuštěním míče mí z místa, kam bude dropovat, odstranit volné přírodní předměty. To bohužel nenajdete v Pravidlech, ale v Rozhodnutích - konkrétně jde o Rozhodnutí 23-1/6, které na otázku, zda je takový postup povolen odpovídá stručně a jasně jedním slovem - ANO.
2) No, po pravdě řečeno, ta nejpřísnější varianta je, že jáma v zemi není na úlevu a kameny okolo jsou volný přírodní předmět. Kdyby rozhodčí nebo STKář měli o svém hřišti přehled, bude taková oblast celá označena jako půda v opravě a pak je to jednoduché... Já bych ji asi dokázal i v rozehraném turnaji jako půdu v abnormálním stavu definovat a umožnit free drop. Pokud šlo jen a pouze o kameny, pak je hráč mohl určitě odstranit jako volné přírodní předměty, tedy zase pokud ale nebyly zakopány do země. Pak nejsou volné. Je to hodně nestandardní situace a líp k tomu už nic neumím říct.

3) na závěr - moc díky chválu Poradny. Vymyslel ji pan Ivan Paggio a to, že odpovídám zrovna já, je i dílem náhody. V ČR máme mnoho mezinárodních rozhodčích, kteří by si s odpověďmi poradili minimálně stejně, ba někdy i spíš lépe. A někdy ani nejsou mezinárodní... :)

Díky moc za dotaz a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019