Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Hranice hřiště

A A A

Dobrý den,
rád bych se zeptal na tuto situaci. Hráč (ano, byl jsem to já) zahraje z odpaliště \"socket\" a míč letí téměř kolmo od zamýšleného směru do autu. Za bílými kolíky je křoví, za křovím silnice, za silnicí opět křoví, za ním znovu bílé kolíky a pak fairway jiné devítky. Kdyby míč prošel a dopadl na fairway, byl by ve hře? Byl by ve hře i v případě, že devítka, na které skončil, není součástí právě hrané osmnáctky? (hřiště má 27 jamek). Silnice prochází hrištěm a je z obou stran značená jako aut. V případě úplně nepovedené nebo nesmyslné rány lze silnici přehrát a být znovu na hřišti...

Díky za odpověď.
Doufám, že už ji nebudu potřebovat v praxi. Můj míč onehdy stejně neprošel.

Hezkou hru!
Milan

Odpověď na dotaz


Milane dobrý den.

Pro popis řešení musíme do Rozhodnutí. konkrétně se přesně touto situací zabývá Rozhodnutí 27/20. Na stejnou otázku odpovídá, že pokud neexistuje pro danou oblast místní Pravidlo, které by říkalo, že i v takovém případě je míč mimo hřiště (takové vzorové místní pravidlo existuje), pak je míč ve hře a hráč s ním musí pokračovat.
Na druhou stranu také toto Rozhodnutí říká, že je nefér, aby hráč, kterému míč zůstane na silnici / cestě byl v autu, zatímco hráč, který zahrál větší stranovou chybu v autu nebyl a doporučuje právě místní pravidlo zavést.
Takové místní pravidlo pak zní: "Míč, který překročí cestu definující hranici hřiště a zastaví se za touto cestou, je mimo hřiště i když leží na jiné části hřiště." To je fér řešení ale pokud není takto uvedeno v místních pravidlech, pak míč, který takovou cestu přeletí, je ve hře.

Milane díky za dotaz a i Vám hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019