Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Cizí míč ve vodní překážce

A A A

Dobrý den.
Připojuji se k ostatním tazatelům a moc děkuji za odpovědi v poradně.

Hráli jsme v Ostrožské Nové vsi, ale místo není důležité. Hra z týčka evidentně do vodní překážky. Všichni jsme viděli, jak míček skákal po ferveji až doskákal za břeh vodní překážky. Manželka šla hledat míček a našla ho za hranicí vodní překážky, posoudila jako nehratelný a dropnula si na spojnici posledního místa přechodu hranice a jamky a hrála dál (samozřejmě s trestnou ranou). Bohužel si nevšimla, že našla cizí míček, nikoliv svůj. To zjistila až na grýnu a hlásila hru nesprávným míčem. Vznikla diskuse. Podle mne to není nesprávný míč, protože míč byl ve vodní překážce ztracen a tím, že si ho dropnula, byl míč nahrazen a ve hře byl tedy ten nový míč (v podstatě stejné, jako kdyby ho vytáhla z bagu). Kdyby ho hrála z vodní překážky, byla by to hra nesprávným míčem, ale takto bylo, podle mne, vše v pořádku. Samozřejmě pomíjím hlášení a značení míče, protože to během přátelské hry nedodržujeme, ale pravidla chceme dodržovat. Kdo má pravdu. Bylo vše v pořádku nebo šlo opravdu o hru nesprávným míčem? Děkuji za odpověď. Roman a Terezka

Odpověď na dotaz


Dobrý den Romane i Vám Terezko.

Na začátek musím jenom podotknout, že z vyprávění je jisté, že míč do překážky skutečně vletěl, nebo lépe řečeno se tam zakutálel. Tím můžeme eliminovat takřka stoprocentně hru z nesprávného místa a můžeme se klidně věnovat jádru pudla.

A tady nezbývá, než konstatovat, že přímo část vašeho popisu vše vysvětluje. Píšete: a ve hře byl tedy ten nový míč (v podstatě stejné, jako kdyby ho vytáhla z bagu) - no přesně tak Romane! O hru nesprávným míčem by se jednalo opravdu ve chvíli, kdyby ho manželka hrála z vodní překážky jak leží.
Jediným trestem je tak ta jedna trestná za úlevu od vodní překážky.

Díky za dotaz, hezkou hru a co nejmíň mokrých míčů!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019