Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Nepohyblivá závada mimo hranice hřiště

A A A

Dobrý den pane Jone,
Je možné použít pravidlo 24-2 o nepohyblivé závadě i v případě nepohyblivé závady, která je mimo hranice hřiště? V konkrétním případě míček ležel uvnitř hřiště několik desítek centimetrů od spojnice autových kolíků. Přesně v dráze nápřahu však vadil ocelový sloupek nově budovaného oplocení, který byl již za hranicí hřiště vymezené autovými kolíky. Přitom sloupek nebyl nijak označen, tedy myslím tím jako autový kolík ani zmíněn v místních pravidlech.

Děkuji za objasnění. S přátelským pozdravem
Petr

Odpověď na dotaz


Petře dobrý den.

Dnes znovu narážíme na tu část Pravidel, kterou málokdo ve svém golfovém životě přečetl, a která je ale zásadním stavebním kamenem všech Pravidel. Jde o Definice.
Najdeme je hned na záčátku Pravidlové knížky a je to určitě zajímavé čtení. Právě tady totiž stojí:
Závady (Obstructions)
„Závada“ je cokoli uměle vytvořeného včetně umělých povrchů a okrajů silnic a cest, jakož i umělý led, kromě:
a. předmětů určujících hranice hřiště jako stěny, ploty, kolíky a zábradlí;
b. jakékoli části nepohyblivého uměle vytvořeného předmětu, která je mimo hřiště; a
c. všech konstrukcí prohlášených Soutěžním výborem za nedílnou součást hřiště.
Závada je pohyblivá, jestliže může být přesunuta bez vynaložení nadměrného úsilí, bez nepřípustného zdržování hry a bez poškození. V opačném případě se jedná o nepohyblivou závadu.
Poznámka: Soutěžní výbor může vydat Místní pravidlo, ve kterém prohlásí určitou pohyblivou závadu za nepohyblivou.


Takže bohužel - úleva od závady jako celku nebo jakékoliv části takové závady, která je mimo hřiště, není možná. Dokonce z textace je vidět, že Pravidla ani takový předmět nepojmenovala jako závadu. Závady jsou věci, které překážejí na hřišti, nikoliv mimo něj. I když hráč hraje na hřišti a ne mimo něj...

Díky za dotaz Petře a rovněž Vás zdravím!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019