Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Abeceda pro golfové začátečníky

A A A

Dobrý den pane Jone,

docela by mne zajímal Váš názor na Abecedu pro golfové začátečníky vysílanou na ČT4 sport během golfových přenosů - konkrétně na díly týkajících se některých pravidel. Je ode mě asi hloupé kritizovat něčí dobrou vůli pomáhat, přesto mi to přijde dost "nešťastné".

Kromě toho bych se rád zeptal na 2 konkrétní případy z této série.

1) Míra Bosák v jednom dílu tvrdí, že si mohu vzít do bagu více než 14 holí, stačí jen před hrou označit nadbytečné hole za "nepoužívané". Podle mého názoru nelze začít hru s více než 14 holemi a nebýt potrestán. Označit, že s nimi nebudu hrát, je můžu až co jsem dostal trestné, abych je nemusel nechávat na hřišti.

2) V dalším dílu se zase říká, že pokud zahraji omylem spoluhráčův míč, dostávám za každou takovou ránu jednu trestnou. Tohle zřejmě platilo dřív, teď je to podle mne za dvě trestné, rány s cizím míčem se nepočítají a hráč musí svoji chybu napravit.

Moc díky za odpověď a přeji hezký den.
Tomáš

Odpověď na dotaz


Tomáši dobrý den.
Ano, je těžké kritizovat něčí snahu pomáhat. Jen je pak potřeba najít tu mezní limitu, kde už o pomoc nejde... Pravidlových "rad", které se od skutečnosti liší jako Trabant od Jaguára, se najde i víc. Občas i v přímých přenosech, v některých médiích...

1) Ano, nelze hru zahájit vědomě s více než 14 holemi. Takže pokud tak učiní, dostane na start dvě trestné.

2) Pokud hráč zahraje spoluhráčovým míčem (nebo jakýmkoliv jiným, kterým nehraje on sám) jednu nebo i více ran, dostane bez ohledu na počet ran, které s nesprávným míčem zahrál (včetně trestných, které při harní nesprávným míčem obdržel) celkem dvě trestné rány a musí opravit vzniklou situaci v souladu s Pravidly, tedy že bude pokračovat svým původním míčem ze správného místa nebo - pokud je jeho míč ztracen - že uvede na správném místě v soualdu s Pravidly do hry nový míč.

Tomáši díky za dotaz, i Vám hezký den a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019