Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Vnější vliv nebo ztracený míč?

A A A

Dobrý den, Michaeli,

měl bych dotaz, který jsme po konzultaci vyhodnotili jinak než rozhodčí, podle jehož názoru se nakonec postupovalo. Drive byl odehrán na cestu, míč byl na ní viditelný. Po cestě projel peloton cyklistů, jedna cyklistka zastavila na úrovni míče, ohnula se dolů a zase odjela. Míč se poté nepodařilo najít. Podle názoru na kterém jsme se shodli se jedná o míč ztracený ve vnějším vlivu (téměř jistě odvezený cyklistkou). Dle názoru rozhodčí se jedná o ztracený míč, tzn. trest ztráty rány a vzdálenosti. Jaký názor je správně?
Omlouvám se za případné nepřesnosti v názvosloví, doufám, že je dotaz jasný. Děkuji za odpověď a celou Vaši poradnu!

Pepa

Odpověď na dotaz


Pepo dobrý den.

Nejdřív musím říct, že jste se vyjádřil naprosto dokonale a srozumitelně. A rozhodně nikdo po vás ani ostatních čtenářích Poradny nechce, abyste dokonale a stoprocentně dokázali "kauzy" popisovat jako zkušení rozhodčí - to byste asi poradnu nepotřebovali... :)
K Vašemu případu. Rozhodnutí rozhodčí je velice přísné a za určitých okolností pochopitelné. Určitě měla prostor pro to, aby si takový postup vnitřně zdůvodnila a dokázala ho vysvětlit i "postiženým".
Podle mne bylo dostatečně průkazné, že vnější vliv byl ten důvod, proč jste už míč nenašli a bylo možno v souladu s Pravidlem 18-1. Vnějším vlivem, tedy beztrestně nahradit původní míč novým, odhadnout místo a beztrestně ho dropnout.
Ale jsem opravdu hodně opatrný, protože pro takový postup musí být všechno jasné "jak facka". Takže znovu říkám; ano, za určitých okolností se to možná jeví hodně přísné, ale třeba opravdu nebylo možno vše beztrestně vyřešit a ztracený míč byl správným postupem.

Díky za Váš dotaz Pepo a snad jste s touto odpovědí spokojen aspoň tak, jako se zbytkem poradny...




Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »



« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019