Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Hra v písku - dotek při nápřahu

A A A

Dobrý den pane Jone,
řešil jsem tuto situaci: při hře z bunkeru jsem se při nápřahu na ránu dotknul písku, nevšiml jsem si totiž zvýšeného hřebenu písku za míčkem , nejednalo se o cvičný švih, ale o regulérně zahranou ránu, kterou jsem dokončil. Udělil jsem si dvě trestné - dotek půdy v překážce. Spoluhráč mi po špíle řekl, že jsem si trest udělit nemusel, jeho argumentace byla, že to nastalo při zahrání rány, ale v pravidlech jsem pro to podporu nenašel.
Nicméně rozhodčí pro turnaj potvrdil, že jsem postupoval dobře.

Jak to je teda spravně ? Diky Honza

Odpověď na dotaz


Honzo dobrý den.

Vaše řešení je správné a rozhodnutí rozhodčího také. V Pravidle 13-4. Míč v překážce; Zakázané úkony je dáno, že hráč se nesmí dotknout písku před ránou. A rána má taky svoji definici. Pojďme rovnou k ní:
Rána, Úder (Stroke)
„Rána“ je pohyb holí směrem dopředu provedený s úmyslem udeřit míč a uvést jej do pohybu. Pokud hráč úmyslně a dobrovolně změní dráhu prošvihnutí před tím, než hlava hole dosáhne úrovně míče, nejedná se o ránu.
Nápřah není součástí rány. Pokud se při nápřahu hráč dotkne písku (nebo třeba pohne listem, který je v bunkeru) pak je trestán, protože se tak nestalo při ráně. ta začíná pohybem holí dolů z vrcholu nápřahu...

Honzo díky za prima dotaz a těch dvou je mi líto, ale byly spravedlivé...
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019