Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

provizorní míč z drop zóny

A A A

Dobrý den,
na Hazlově, jamce č. 17 jsem zahrál z odpaliště míč, o kterém jsem si nebyl ani já ani spoluhráči jist, vzhledem k tomu, že se hraje přes horizont, zda skončil ve vodní překážce nebo za ní. Odešli jsme z odpaliště a abych nezdržoval hru, tak jsem se cestou zastavil v drop zóně, ohlásil jsem provizorní míč, který jsem z drop zóny zahrál a šli jsme dál. Poté jsme nalezli můj původní míč za vodní překážkou.

Spoluhráči mně již nedovolili tímto míčem hrát. Jaký měl být správný postup?
Děkuji za odpověď. Dušan

Odpověď na dotaz


Dušane dobrý den.

Rána z drop zóny byla bohužel úplně mimo mísu, pokud na hazlovské sedmnáctce není v platnosti místní pravidlo, které takový postup povoluje. Pokud ano, pak jste postupoval správně a měl jste pokračovat ve hře původním míčem.
Pokud nebylo jisté, jestli Váš míč je ztracený mimo vodní překážku, pak jste měl právo hrát "normální" provizorní míč, tedy z odpaliště, nikoliv z drop zóny. V takovém případě jste tedy nedokončil jamku správným míčem. Pokud jste hráli stableford, musíte si jamku škrtnout ve chvíli, kdy zahrajete ránu z odpaliště osmnáctky. Pokud jste hráli na rány, jste ve stejném momentu DQ. Pokud jste ze sedmnáctky přinesl nějaké body poté, co jste hrál z drop zóny a neopravil tento postup, pak jste DQ z turnaje i při formátu stableford...

To Vám tedy spoluhráči pěkně zavařili, Dušane. Příště dokončete jamku oběma míči, řekněte, který chcete, aby byl započítán a než podepíšete a odevzdáte kartu dojděte za rozhodčím nebo členem Soutěžního výboru a pořešte to s ním. Hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019