Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Lopta spadnuta z tycka pri zalozeni

A A A

Dobry den,

v pravidlach sa pise: Jestliže míc, který není dosud ve hre, spadne z týcka nebo jej z týcka shodí hrác pri založení hole za míc, muže se míc znovu beztrestne nasadit.

a) predpokladam, ze je to mozne urobit beztrestne aj viackrat za sebou: napr. hracovi spadne lopta z tycka pri zalozeni, hrac ju beztrestne polozi na tycko a opat sa snazi zalozit a opat mu lopta spadne.

b) co v pripade, ze hrac zaujme postoj, zalozi napr. driver, je pripraveny na uder, ale rozhodne sa upravit si este mierne postoj, ale pri tom sa nechtiac dotkne lopty, ktora spadne z tycka. Je takato lopta povazovana za loptu v hre a musi si hrac pripocitat ranu a pokracovat s nou v hre tak ako lezi alebo ju moze beztrestne nasadit spat na tycko?

Dakujem

Odpověď na dotazDobrý večer

K první části není co dodat. K první otázce existuje jednoduchá odpověď: ano, počet takových "pokusů" o natýčkování míče není nijak omezen. K části pod písmenem b) opět jednoduchá odpověď: míč není ve hře, dokud se jej hráč nepokusí odehrát úderem. Proto i v tomto případě se jedná o stejnou situaci, jako v první části této otázky. O ránu nešlo a není tedy co počítat, hráč může opět beztrestně míček natýčkovat.

Hezkou hru!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019