Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Poradna

A A A

Dobrý den pane Jone,

Můj dotaz je následující:
Odkud proboha berete tu nekonečnou trpělivost při odpovídání dotazů? Já si to prostě nemohu nechat pro sebe, že velmi obdivuji, jak dokážete v klidu a věcně odpovídat na všechny dotazy, včetně těch anonymních a bez pozdravu, nebo i takových, pocházejících od “vykuků”, jak je eufemisticky nazýváte, kteří jen hledají možnosti, jak Pravidla obejít.
Poradnu čtu od samého začátku a pokaždé najdu nějaký nový zajímavý problem, vždy vámi skvěle rozebrán.

Vás jsem nachytal jen na jednom jediném rozporu v odpovědích:
- Míč v jamce - 14.06.2010
Postup Vašeho spouhráče je rozhodně - taktně řečeno - nestandardní. Doporučený postup je vyjmout hráčův míček z jamky a zahodit ho hluoko do lesa, trnkového keře nebo přilehlého jezírka.
----
- Umyselna zmena smeru lopty v pohybe - 25.02.2011
Prosím vás všechny: Nezahazujte nikomu nikam míče! Řešte tyto excesy v klidu a s nadhledem gentlemanů! V nejhorším si sedněte se Soutěžním výborem a řešte porušení odstavce "Bezpečnost" z Etikety. Bude to pro nás pro všechny lepší.
----
Samozřejmě vím, jak jste to myslel v tom prvním případě. Myslím, že podobná nutkání občas máme všichni, když se na hřišti setkáme s některými “hráči”, kteří nechápou, že opravdovou radost ze hry nepřináší jen výsledek za každou cenu, ale právě fair play, dodržování pravidel a gentlemanství.

Zdravím a přeji příjmený den,
Jaromír (Mirek) Doubrava

Odpověď na dotaz


Dobrý den Mirku!

:) Vy jste mi dal... Ještě teď se směju. Ano, máte pravdu, že jsem v prvním případě trochu "ulít" na perutích vášní! Ta odpověď ve druhém případě je v pořádku... :)

No a k první části. Jednak mě Pravidla strašně moc baví a díky všem tazatelům si je pořád opakuji, což se na hřišti víc než jenom hodí. Takže i opakující se dotazy mi přinášejí pozitivum. Dotazy bez pozdravu jsou pořád přijatelnější, než dotazy bez podpisu. To je věc která mě strašně štve. Anynonymní doby jsem měl za dávno skončené. Ano, někdy je to jen ze spěchu a nikoliv úmysl, ale ten se dá, bohužel, ve spoustě nepodepsaných dotazů uzřít už na první pohled...
No a vykukové? Byli jsou a budou. Ale to Vy víte taky...
Mě hrozně moc mrzí, že nejsem schopný řešit Poradnu efektivněji. Například teď jsem byl na Ukrajině, v Bulharsku a na Kaskádě a tomu, co v Poradně čeká, se už snad ani nedá říkat resty. Mám docela dost co dohánět a tím bych se chtěl všem tazatelům i panu Paggiovi omluvit za zpoždění...

Mirku hezkou hru a příjemný podzim!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019