Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Maršál varoval celý flight místo konkrétní osoby která zdržovala

A A A

zdravím, ještě jeden dotaz, asi před 3 týdny jsem zažil situaci, kdy jsem šel s kolegou turnaj s dvojicí otec a asi 7 letý synátor, otec hrozně zdržoval - asi 2x jsme se ho snažili púřátelsky popohnat ale nechtěli jsme ho shazovat před synkem, pomohlo jen trochu - maršál nás poprvé varoval že zdržujeme ještě celkem v poho, podruhé dal dost arogantním hlasem varování celému flighu (pak už mohou následovat jen trestné nebo vyloučení) - tak jsme se ho s kolegou optali proč varuje celý flight, když je problém v jedné konkrétní osobě a že to snad musel zaregistrovat - dost nepříjemně odpověděl že si to ve flightu musíme srovnat... korunu tomu dalo zjištění na další jamce, kde jsme podle časového údaje na označení jamky byli zpožděni jen o 2,5 minuty !!... maršál byl zároveň ředitelem turnaje - jak takovou situaci propříště řešit? díky mirek

Odpověď na dotaz


Ještě jednou dobrý den Mirku.

Takovou situaci pro příště těžko řešit, když "maršál" je zároveň ředitelem turnaje. Nevím, jestli šlo o maršála, který absolvoval certifikační školení (a doufám, že nikoliv!), ale rozhodně takový přístup k hráčům neshcvaluji a ani ho na školení maršálů nevyučujeme... Arogance rozhodně na hřiště - v jakékoliv podobě a podání - nepatří.
Ale ještě k časovému údaji. To, že je někdo zpožděn o 2 a půl minuty neznamená, že není ve ztrátě. Předchozí flight totiž může být o dvě jamky dál, a pak tedy jednoznačně zdržujete a napomenutí (slušné a adresné) je v pořádku.

Tak Vám přeji méně podobných excesů s maršály a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019