Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

oprava divotů

A A A

Dobry den Michaeli,
omlouvám se ze se nejedna o pravidlovy dotaz. Ale jiz delší dobu mi vrta v hlavě pri sledování turnajů z PGA a leteckých zaberech na letící míč, jak je možne ze zvláště u pozdnich fligtů je v dopadove zóně drivů takové množství neopravenych "řízků"? Tam uz je to pak opravdu ruska ruleta ze tam micek skonci. Etiketa přeci plati pro všechny, tim spíše pro profíky a jejich kedíky. Jak to že neopravuji? Je to strašne bezohledne pro hrace za nimi a takova pokazena rana z divotu muze znamenat ztrátu pěkných par tisic dolarů.
Obracím se na vas jako na rozhodčího na LET i European, vyžaduje se to nejak po hráčích? Můžou být za to treba i nějak penalizováni?

Moc diky za případnou odpověď
Daniel

Odpověď na dotaz


Danieli dobrý den ještě jednou.

Ano, nevrácení řízku, neopravení pitchmarku nebo neuhrabání bunkeru to jsou všechno postihované věci. Za moji kariéru k takovým problémům s hráči, či spíše jejich kedíky došlo několikrát. Padají pokuty ve stovkách eur nebo liber. Tále - LET - bunker - 300€, Mnichov - LET - bunker - 300€, Charkov - European Challenge Tour - bunker - 200Ł, tentýž turnaj - špatné vrácení tyče do jamky (vyvrácená jamka) 200Ł atd...

No a teď to podstatné. Velice často se řízek rozpadne a nejde vrátit, opravdu velice často. Někdy se dá vrátit jen část. A tak poté, co projdou hráči hřištěm, vyrazí dobrovolníci s kyblíčkem a pískem (nekdy bývá rovnou míchán se semínkem) a dorovnávají divoty. Nikoliv nevrácené, ale ty, které už prostě spravit nejdou nebo aspoň ne dokonale. Protože je často používán nebarvený písek nebo sice zelený, ale s jiným odstínem, z leteckého záběru (třeba vzducholodi Metlife) to vypadá, že by všichni profíci potřebovali napráskat.
Na Kunětické hoře to probíhalo naprosto stejně. Zkuste se příští rok přijít na některý z profi turnajů podívat. Budete mít vše z první ruky.

Díky za dotaz Danieli a nebojte se ptát i mimo Pravidla. Budu-li vědět, rád odpovím.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019