Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Provizorna lopta

A A A

Hrac odohra svoju prvu loptu z odpaliska. Avsak, lopta skonci vo vysokej trave alebo na mieste, o ktorom si hrac mysli, ze tam bude tazke takuto loptu najst. Odohra provizornu loptu, ktora skonci vo vynikajucej pozicii, napr. na greene tesne pred jamkou (napr. jamka s par 4), cize by mu stacilo doklepnut provizornu loptu na par.
Hrac, ale cestou ku greenu, najde provizornu loptu, ktora vsak lezi v nehratelnej pozicii (alebo podla hraca vo velmi nevyhodnej oproti provizornej, napriek tomu, ze provizorna uz lezi 3. ranou).
Moze hrac vyuzit pravidlo o nehratelnej lopte (prva lopta) a pokracovat dalej s provizornou loptou 4. ranou alebo ak nasiel povodnu loptu musi provizornu loptu najprv zdvihnut a potom az moze prehlasit prvu loptu za nehratelnu a musi odohrat dalsiu loptu podla pravidiel o nehratelnej lopte?

Dakujem

Odpověď na dotazDobrý večer

Pokud by hráč pokračoval na green a dokončil jamku provizorním míčem dřív, než se původní najde, pak by byl původní míč ztracený. Ale protože našel původní míč, musí řešit konkrétně tento původní. Pokud tedy bude míč v nehratelné pozici, nemůže ho jen tak zvednout, strčit do kapsy a jít hrát míčem provizorním. Musí ho vzít a dropnout buď do dvou holí od místa, kde jako nehratelný ležel, nebo na prodloužení spojnice jamka - místo jakkoliv dozadu nebo na místo, odkud s ním zahrál poslední ránu.

Hezkou hru!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019