Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Nedostavení se na turnaj

A A A

Dobrý den Michaeli,
mám jeden a přiznávám se, že asi záludný dotaz.

Jsem organizátorem turnajů a poměrně často se mi stává, že se hráč bez omluvy, ať mně, nebo na recepci, na turnaj nedostaví. Okamžitě pak vznikají problémy ve startovce v počtu osob v kategoriích atd. To určitě známe všichni. O dalším zajištění ani nemluvě. Předpokládám, že u turnajů organizovaných přímo ČGF, bude okamžitě následovat diskvalifikace se zvýšením handicapu, což považuji za správné.
U amatérských soutěží jsem se setkal s názorem, že na toto nemám nárok a v pravidlech R&A na to není pamatováno. Ve svých propozicích sice mám pro tento případ pravidlo zveřejněno, ale již několikráte jsem se dostal do nepříjemných debat, co si mohu a nemohu dovolit. Všemu navíc nahrává velmi nedokonalý systém registrace hráčů na jednotlivé turnaje, kdy v podstatě může každý přihlásit každého a to kamkoli....

Děkuji moc za odpověď a děkuji za poradnu, JE SKVĚLÁ !!!
Petr Suchan

Odpověď na dotaz


Dobrý den Petře.
V úvodu díky za chválu Poradny (vynálezu to páně Paggia) a doufám, že bude i nadále pro hráče prospěšným nástrojem "vědění" ve chvílích, kdy se jim text Pravidel bude zdát nesrozumitelným nebo narazí na případy, které jen s Pravidly a jejich základní znalostí nevyřeší.

Začnu od zadních řádků. Ano, systém, kdy každý může přihlásit každého je na první pohled příliš demokratický. Na druhou stranu je to asi nejlepší varianta, nejflexibilnější řekněme. To, že nepočítala s nezodpovědným přístupem některých jedinců, bych neviděl jako problém systému, ale jako problém nepřizpůsobivých hráčů.
První část popisuje problematiku, která se týká mnoha turnajů. Profesionální mají naštěstí možnost zacházet s takovým chováním mnohem přísněji, protože neexistuje žádné "zvedání handicapů".
Ale prostřední pasáž není v souladu s "platnou legislativou", respektive "soudruzi a soudružky" kteří si dělají z turnajů holubník, jsou trestáni hned dvěma způsoby;
Pravidla: Pravidlo 6 | Hráč 6-3. Čas startu a skupiny a. Čas startu - nedorazil/a na start? Uběhlo pět minut? DQ! To platí pro všechny hráče! Amatéry, profíky, na CGAT, na klubovém či společenském turnaji stejně jako na Czech PGA Tour nebo European Tour či Ladies European Tour. Jiná věc je omluva...
Organizačně: Když nám tohle občas někdo udělal, nechali jsme ho v první řadě na serveru zavedeného na "našem" turnaji. Bylo zvláštní, kolik lidí volalo, nebo za sebe někoho srabácky pověřili, aby zavolal, a domáhali se odhlášení z turnaje. Dost čsto se stalo, že zrovna nikdo neměl čas... Ještě tristnější to však je u lidí, kteří vám ráno zavolají, že nemůžou hrát z rodinných důvodů a nebo kvůli nemoci (děsně mě bolí záda / koleno...) a pak na vás řvou do telefonu, ať je někdo kouká odhlásit, že jim nemůžou támhle nebo támhle zadat výsledky! No, taky se může stát, že to teď zrovna nikdo nemůže udělat...

No a pak je tady starý dobrý blacklist. Nepřijede bez omluvy? Příště nehraje. Soutěžní výbor má svaté právo přijmout a nepřijmout do soutěže. Když si dáte do propozic, že hráči, kteří se bez omluvy nedostaví na start, nemusí být příště do soutěže přijati, je to podle mne fér.

Tak ať Vás, Petře, štvou tihle vykukové co nejmíň!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019