Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Nový míč

A A A

V klubovně se rozpoutala debata nad špatně zahraným driverem. Hráč chybně zasáhl míč a ten skončil cca 2 m od odpaliště. Byl sice hratelný, ale hráč se rozhodl pro nový úder z týčka za cenu jedné trestné rány. Postupoval v souladu s pravidly?

Ještě jeden dotaz.
2 hráči zahrají míč do lesa na podobné místo a dají provizi. První hráč najde míč a dohraje jamku. Druhý hráč svůj míč nenajde a následně hraje provizí s trestnou ranou. Na grýnu však zjistí, že první hráč hrál míčem druhého hráče. Trest pro 1. hráče je jasný. Ale co s trestnou ranou pro druhého hráče?

Děkuji
J.Hejduk

Odpověď na dotazDobrý večer pane Hejduku

Díky za báječné dotazy a omlouvám se i Vám za pozdní rekaci.
V první části dotazu hráč postupoval naprosto jasně v souladu s Pravidly. Hráč smí kdykoliv, pokud není jeho míč ve vodní překážce, prohlásit svůj míč za nehratelný. Pokud jej pak zvedne a s jednou trestnou ránou zahraje ránu z místa, odkud hrál ránu poslední, pak bylo vše v naprostém pořádku. Naopak, velice často právě takový postup mnoha hráčům může (pokud by jej byli schopni včas vymyslet a aplikovat) ušetřit mnohem větší utrpení, které z nehratelné pozice následuje.

Ve druhé části dotazu si jenom pro jistotu řekněme, jak bude vypadat ten jasný trest pro prvního hráče, který odehrál druhému jeho míč a dokončil s ním jamku. Pokud totiž náš milý hráč vystřelil drive na dalším odpališti nebo opustil jamkoviště poslední jamky kola, když se tento exces stal právě na poslední jamce, pak je diskvalifikován. Jinak má dvě trestné za hru cizím míčem a musí vše napravit a dohrát jamku v souladu s Pravidly.
Druhý hráč, byť za velice pohnutých okolností, prostě ztratil svůj míč - nebyl jej schopen najít a identifikovat do pěti minut. Takže jeho postup s jednou trestnou a dokončení jamky s provizorním míčem je - bohužel - v pořádku a správný.

Tak pozor na své míče a značme si je jak to jenom jde!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019