Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

vnejsi vilv nebo ztraceny balon?

A A A

Dobry den,
Mam dotaz k jedne situaci . Tri par pres 200m, zahraji ranu zleva greenu smerem na jina odpaliste , kde je jiný flight. Pres stromy a na tu dalku samozrejme nevidim presne mic. Pote dojdu na misto, kde by mel micek byt, nicmene ho nenajdu, coz je vzhledem k mistu dost nepravdepodobne. Předchozi flight nicmene potvzuje, ze mic je jasne viditelny mezi odpalisti mirne vlevo (zlutymi a bilymi, ktere jsou od sebe jen par metru). Misto tedy bylo jasne identifikovano, nicmene micek nikde. Bylo tedy jasne, ze mic mezitim zmizel vnejsim vlivem. Jak spravne postupovat? Samozrejme myslím situaci, kdy nevim, jestli ho nekdo jiny sebral, odehral ci to byl jiny vnejsi vliv.

Dekuji za odpoved
Jirka

Odpověď na dotaz


Jirko dobrý den.

Rozhodně následující řádky nebudou to, co jste si sliboval... Sice z vyjádření flightu vyplývá, že nějaký míč někde viděli. Z toho, jak je situace popsaná se dá cítit, že to byl Váš míč, ale jisté to moc není. Ale zásadní problém mám s tím, co se tedy s míčem stalo. To, že "tam najednou není", ještě není záruka, že s ním pohul vnější vliv.
Pravidlo 18-1. Vnějším vlivem mluví v poznámce o skutkové podstatě. Co tedy s míčem pohnulo? Kam se mohl ztratit, že není na svém místě? Je tam sráz a mohl se před Vaším příchodem odkutálet? Třeba do myší díry? Nebo do vody? Já bych si dovolil v případě, že po odchodu předcházejícího flightu tam někde nějaký míč ležel a při Vašem příchodu už ne, oslovit hráče z předcházejícího flightu s tím, aby mi řekli kde přesně míč ležel a taky aby mi řekli, jestli ho náhodou nemají v bagu a eventuálně co podle nich mohlo způsobit, že míč se už nenachází tam, kde ho viděli.
Pokud by situace pro mne jako rozhodčího byla neuspokojivě nejasná, vezl bych Vás zpátky na odpaliště. Vím, že je to přísné, ale je to tak nejspravedlivější...

Jirko díky za Váš dotaz a ať se Vám už žádný další míč podobným způsobem neztratí.

Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019