Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Identifikace neoznačeného míče

A A A

Dobrý den, pane Jone,

a) hráč si při identifikaci neoznačí míč, o kterém se důvodně domnívá, že je jeho. Při identifikaci míč vychýlí, aby viděl na značku, ale nezmění jeho polohu. Trestná ano či ne, prosím?

b) hráč ve flightu z vlastní iniciativy zvedne neoznačený míč jiného hráče, aby tomuto cizímu hráči pomohl s identifikací. Trest pro koho, prosím?

Děkuji předem.
Jaroslav Strnad

Odpověď na dotaz


Dobrý den Jaroslave.

a) trestná ano, protože i pro vychýlení a vrácení za účelem identifikace musí být poloha míče označena.
b) pokud to spoluhráč udělá jen proto, aby zjistil, jestli je určitý míč hráče, pak trestná nebude, protože jde o pohnutí míčem v klidu vnějším vlivem. Pokud ale budou oba hráči spekulovat, třeba "mám tam hodně větviček, dej mi je na stranu a zvedni ho, abych nedostal trest za pohnutí míčem, kdybych je chtěl dát na stranu potom já", můžeme se dožít v tom nejextrémnějším případě třeba i DQ obou hráčů za dohodu o nedodržování Pravidel. Bude záležet na všech detailech dané situace.

Doporučuji vřele říct "hele, tady něco je, pojď se na to podívat sám"...

Jaroslave díky za dotaz a Vám rovněž hezkou hru.
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019