Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Míč zahraný do vodní překážky, který v překážce neskončil.

A A A

Dobrý den pane Jone,

prosím o posouzení následujícího. Spoluhráč hrál přes boční výběžek podélné vodní překážky na green, který byl hned překážkou. Rána byla krátká, míč dopadnul před vodní překážku a do překážky odskočil. Bylo to zcela jednoznačné, všichni z flajtu to viděli, nebylo co řešit. Po příchodu k překážce hráč dropnul podle pravidel a jednou ranou zahrál přes překážku na green. Po obejití vodní překážky jsme zjistili, že na greenu jsou míče oba. Vysvětlení je, že první míč z vodní překážky vylovil a na green hodil místní vodník, nebo míč po odskoku do přepážky dopadnul na kámen na břehu u vodní hladiny a odrazil se přes vodu.
Nabízí se hru druhým míčem posoudit jako hru nesprávným míčem, nebo měl spoluhráč pokračovat druhým míčem s tím, že bylo prakticky jisté dle pravidla 26-1, že 1. míč skončil ve vodní překážce, i když ve skutečnosti tam neskončil. Možná existuje jiné posouzení, prosím o Váš názor.

Děkuji a s pozdravem
Jirka z Karlových Varů

Odpověď na dotaz


Jirko dobrý den.

Hráč ve Vašem případě dropnul s jednou trestnou vodní překážku, tím pádem uvedl do hry nový míč a původní je z definice ztracený. O tom také mluví Rozhodnutí 26/6 a popisuje naprosto identický případ. Takže po příchodu na green sebere původní míč do kapsy a pokračuje míčem, který dropnul na vodě s jednou trestnou v souladu s Pravidlem 26.
Jiná věc by byla, kdyby našel původní míč v jamce. Jamka by byla dohraná (což hráč nevěděl) a všechno ostatní by bylo bezpředmětné a nic dalšího po poslední ráně původním míčem by se nezapočítávalo.

Hezkou hru a díky za dotaz!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019