Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

cvičný švih

A A A

dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, jak je to s prováděním cvičných švihů na odpališti.Byl jsem na turnaji, kde si spoluhráč natýčkoval míček a pak kolem něj provedl asi pět cvičných švihů a při jednom zaryl do odpaliště.V místních pravidlech daného hřiště nebyl uveden zákaz provádění cvičných švihů na odpališti.Třeba na hřišti v Ostravici je na odpališti první jamky cedule,která zakazuje provádění cvičných švihů.Je za provádění cvičných švihů nějaký trest?
Na stejném turnaji nastala situace, že hráči ve flightu byli asi dobří zmámí a pro přihráti na green si půjčil od svého známého hůl a po odehráti mu ji vrátil,po mém upozornění,že je za to DQ mi řekli, že se o to nemám starat ,že nejsem jeho zapisovatel.Jsem začínající hráč a nemám moc zkušeností, tak jak správně postupovat v takových situacích.

děkuji Libor

Odpověď na dotaz


Libore dobrý den.

K prvnímu odstavci. Opět tolik opomíjená etiketa: odstavec Péče o hřiště. Pokud by se hráč choval tímto způsobem (cedule necedule) může být v souladu s Pravidlem 33-7. Trest diskvalifikace; Uvážení Soutěžního výboru takového "gaunera" diskvalifikovat.
Ke druhému odstavci. Každý turnaj má svého rozhodčího. Za ním může přijít a žádat řešení kdokoliv kdykoliv. Nemusí to být zapisovatel. Rozhodčí se musí ze své podstaty tímto "hlášením" zabývat. Přestupek vašeho spoluhráče je za dvě trestné, není na DQ. každopádně příště je potřeba najít všechnu statečnost a říct, že nenecháte ostatní hráče, aby si mysleli, že všechno bylo dér, když sám vidíte že není. A buď si chlapci zapíšou trest nebo s tím běžte za rozhodčím.

Libore ať se Vám spíš daří hrát s "normálními" a opravdovými golfisty, než s takovými vykuky. Hezkou hru!




Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »



« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019