Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Míč ve vodní překážce

A A A

Můj míč leží ve vodní překážce, ale ještě mimo vodu a je celkem dobře hratelný. Na stejném místě jsem již dříve 2x při ráně trefil kámen schovaný v trávě a poníčil si hole. Sám sáhnout do trávy abych se přesvědčil, jestli tam není kámen nesmím. Mohu ale o to požádat spoluhráče? Děkuji

Odpověď na dotazDobrý den

Pravidlo 13-4 evidentně dobře znáte. Takže jenom pro ostatní - hráč se nesmí dotknout půdy nebo vody ve vodní překážce ani holí ani rukou (13-4 b, strana 71).

Nejdřív vám položím řečnickou otázku: myslíte, že v turnaji hraném na rány je fér, aby někomu někdo pomáhal podobným způsobem? Už z logiky věci vyplývá, že hráč na takovou informaci, o jakou by eventuelně žádal spoluhráče, právo nemá. Pak takový způsob zjišťování, jestli je ve vodní překážce za jeho míčem nějaký kámen, je stejně nežádoucí.
Rozhodnutí 1-2/6 se sice týká jen podobné situace ale je pro nás dokreslující. Otázka zní, zda porušil Pravidla hráč, který v rámci sportovního chování svému spoluhráči odstranil ve vodní překážce volný přírodní předmět. Odpověď zní ano. A hráč, který předmět odstranil, bude potrestán dvěma trestnými ranami při hře na rány a ztrátou jamky při hře na jamky. Tady se ovšem bavíme o případu, kdy jeden hráč druhému udělal bene aniž by k tomu byl naveden nebo o to byl požádán.

Jenže pozor. Podobné jednání hráčů v případě, že se na takovém postupu dohodnou, bude vést k porušení Pravidla 1-3. Pokud byste vy požádal spoluhráče o takový úkon a on vyhověl, pak byste oba byli diskvalifikováni právě podle tohoto Pravidla. Blízko tuto situaci popisuje Rozhodnutí 1-3/3. Otázka zní, zda budou potrestáni hráči ve chvíli, kdy se dohodnou, že jeden druhému navzájem opraví green poškozený spiky v dráze jejich puttů (podle Pravidla 16-1 c hráč takové poškození v dráze puttu nesmí opravit). Odpověď je jednoznačná - ano, oba hráči budou diskvalifikováni a to jak při hře na rány tak i při hře na jamky.

Hezkou hru a nikoho ze spoluhráčů nevoďte na šikmou plochu!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019