Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Znacky na odpalisku

A A A

Dobry den Michael,

chcem sa Vas spytat na situaciu suvisiacu s pravidlom 11-2. Znacky na odpalisku. Pise sa tam, ze pred tym ako hrac odohra svoju prvu ranu, sa znacky povazuju za pevne, a teda nesmie s nimi pohnut, inak bude potrestany podla 13-2.

Co v pripade, ze hrac a nasledne cely flight odohraju svoje prve rany, pricom rana jedneho hraca skonci x metrov pred nim pri znacke oznacujucej zenske odpalisko. Je mozne touto znackou beztrestne pohnut v pripade, ze prekaza v dalsom udere (vybrat a opatovne vratit po udere) alebo sa tieto znacky povazuju za pevnu integralnu sucast ihriska?

Predpokladam, ze po odohrani prvej rany su uz tieto znacky pre dany flight (hraca) pohyblive.

Vopred dakujem za odpoved
S pozdravom
Robert

Odpověď na dotaz


Roberte dobrý den.

Jedná se o tio, že podle Pravdila 13-2 je hráč trestaný pouze v případě, že pohne značkami odpaliště, ze kterého začíná hru na dané jamce. Pokud můj míč přeletí pouze na dámská červená a vadí mi kámen (byť mám ve svém flghtu i spoluhráčku), můžu kámen odstranit, odehrát a pak zase kámen musím vrátit přesně na původní místo.

I já díky za Váš dotaz!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019