Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Hra s provizorními míči.

A A A

Vážený pane Jone.
Omlouvám se, že obtěžuji, ale nevěděli jsme si rady. Máme "flajt" sedmdesátníků. Situace na hřišti u Olomouce - Véska , 18.jamka. 1.odpal 70m vlevo do lesa. 1 provize 30 m vpravo do les. 2. provize 150m fervej. Jak se mělo správně postupovat v tomto případě při hře. 2. provizi jsme ani nehledali protože soubežně vede silnice a míček asi proletěl lesem a přešel silnici. Tak jsme šli přímo hledat míček prvního odpalu. Počínali jsme si správně a jak je to s ránami. Podotýkám, že ten prvě odpálený míček byl posléze nalezen a bylo s ním pokračováne ve hře. Sned jsem popsal situaci srozumitelně. Bylo by možno napsat odpověď i na moji "mejlovou" adresu?

Děkuji. Jiří Vymlátil,Choceň
Přeji hezký den.

Odpověď na dotaz


Dobrý den Jiří.

V první řadě prosím vězte, že neobtěžujete a jsem rád, že mohu Vám i ostatním pomoci s objasněním situace, kterou v dotazu popisujete. Tkay mě těší, že se opět prostřednictvím Poradny dozví ostatní, že i sedmdesátníci mohou aktivně hrát golf!

Na postupu je všechno správně. Hráč si nebyl jistý, jestli najde první míč, odehrál provizi. Nebyl si jistý, že najde provizi, odehrál další provizorní míč. To je vynikající postup, který by měli znát všichni golfisté.
Při hledání jste opustili možnost najít první provizi, už proto, že druhá byla krásně na fairwayi - v pořádku. našli jste první - původní míč, pak jím musí být pokračováno ve hře, což jste rovněž dodrželi. Hráč tedy pokračoval druhou ranou původním míčem a ten provizorní z fairwaye si prostě dal zpátky do bagu. Pokud neřešil třeba jeho nehratelnou polohu s jednou trestnou, pak by pokračoval třetí ranou.
A teď varianty:
Pokud by se našla první provize a ne původní míč, pak by hráč pokračoval čtvrtou ranou právě tím míčem, který byl hrán jako první provizorní.
Pokud by se nenašel ani původní míč ani první provize a hráč by pokračoval druhou provizí z fairwaye, pak by šel na šestou ránu.

Jiří vaši adresu jsem z dotazu vyňal a odpověď máte i v mailu.

Hezkou hru Vám přeji!


Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019