Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Dotek míče

A A A

Dobry den Michaeli,
prosim o radu. Pri založení jsem se dotknul míče, ten se zakolébal ale vrátil do původní polohy. Podle me se dle def.micek pohne pokud zmeni svoji polohu, tedy nikoli když se zhoupne a vrati. Chapu to dobře ze je toto bez testu?

Mic diky Daniel

Odpověď na dotaz

Dobrý den Michaeli.

Ano, chápete to velice správně. A taky správně citujete definici. O tomto případu mluví konkrétně Rozhodnutí 18/2 a na otázku zda se míč v tomto případě pohnul odpovídá pouze jedním slovem - ne....
Takže aby v tom neměl nikdo zmatek - pokud se míč při založení hole společně se stébly trávy pohne / přikloní a po odtažení hole opět vrátí do původní polohy, pak jde o "oscilaci" a nikoliv pohnutí míčem a je to beztrestné.

Taky bych chtěl upozornit případné čtenáře této odpovědi, že jsem tady, v Poradně, už absolvoval technickou diskuzi zabývající nevhodností používání termínu "oscilace", a protože používám oficiální termín převzatý z decisions a tedy z originálu, nebudu se podruhé podobnou evetuální diskuzí zabývat... :)

Danieli hezkou hru a díky za Váš dotaz!


Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019