Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Zásah spoluhráčova vybavení

A A A

Dobrý den,
předem bych chtěl vyjádřit díky za Vaši skvělou poradnu, kterou s velkou chutí pravidelně sleduji.

Nyní k dotazu. Hrajeme turnaj na úpravu HCP, hodnocení Stableford, flight 4 hráčů. Hráč A odehraje svou přihrávku do greenu a vydává se směrem ke greenu. Přehlédne ale, že hráč B se právě chystá na svou cca 30-timetrovou přihrávku. Hráč B ale hráče A nevidí, neboť hraje z pravé strany a hráče A má za zády. Hráč B ránu netrefí příliš dobře, rána je nízká a míří vlevo. A co čert nechtěl trefuje vozík hráče A, který právě tudy míří směrem ke greenu.
Situaci jsme vyhodnotili takto - hráči A a B jsou spoluhráči, a proto se situace posuzuje podle 19-4, což jen odkazuje na 19-1 a je to stejné jako s vnějším vlivem, tedy míč se hraje jak leží a nikdo žádný trest neobdrží, protože se zjevně od hráče A nejednalo o úmysl.

Zajímalo by mě, zda jsme postupovali správně? Přišlo mi to k hráči B trochu kruté, protože jeho rána měla i tak šanci dostat se na green, ale takhle hrál další ránu stále z nějakých 25 metrů od greenu.

S pozdravem
Pavel

Odpověď na dotaz


Pavle dobrý den.

Tady vidíte, že golf není spravedlivý sport... :)
Ano, vše jste vyhodnotili správně. Šlo o míč v pohybu zastavený nebo vychýlený vnějším vlivem. Takže pro hráče beztrestné a hrálo se dál zmísta, kde míč zůstal ležet...

Díky za dotaz a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019