Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Pořadí ve hře

A A A

Dobrý den,
je jasné, že pořadí ve hře /mimo startu/, je určeno - první nejlepší hráč z předešlé jamky atd. Setkávám se však na turnajích z názorem, že toto neplatí při společné hře muži x ženy v jednom "flajtu" v případě, že kameny jsou pro všechny kategorie společné, tedy ve stejné vzdálenosti od jamky. Tady že v tomto případě začíná nejlepší muž - žluté kameny, pak další muži a potom ženy - červené kameny, bez ohledu na to, že byly na předešlé jamce lepší.

Děkuji za objasnění.
Milan

Odpověď na dotaz


Milane dobrý den.

Nejdříve upřesnění - pořadí na startu je naopak jasně definováno - startovní listinou. A teď už k tomu dalšímu. Budeme předpokládat, že se jedná o takovou standardní hru, tedy například fíčkový den nebo stablefordový turnaj. Ani ve hře na rány (což je také Stableford) ani ve hře na jamky není hra mimo pořadí trestná. Ve hře na jamky Vás sice soupeř může nechat ránu mimo pořadí zopakovat, ve hře na rány to ale nejde. Takže je dobré se vždy zamyslet nad tím, co je v dané chvíli prospěšné tempu hry.
Pokud cestou od jednoho greenu k odpališti jsou nejdřív pánská odpaliště, budou pánové hrát nejdříve i přes to, že Máňa zahrála jako jediná před chvilkou birdie... No a pak, cestou k fairwayi a greenu další jamky, se Máňa po drivech pánů postaví na svoje odpaliště a zahraje svůj drive. Pokud budou dámská nejdříve (například šestka a sedmička v Mladé Boleslavi), pak může Máňa hrát jako první bez ohledu na svůj výsledek na předchozí jamce. Jde jen o to, abychom pak my z pánských Máňu svým zkaženým drivem tam někde vepředu nezastřelili...

Milane snad to takhle stačí. Hezkou hru všem!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019