Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Pouštění rychlejšího flightu při turnaji

A A A

Zdravím,
rád bych měl jasno v následujícím: OSTRAVICE, turnaj série Let´s golf 2013. Na deváté jamce nás došel dvoučlený flight, který nám "dýchal na záda" od začátku. U greenu se zeptal "mluvčí" jejich skupiny, jestli by jsme je nechtěli pustit. Kolega souhlasil s tím, že ale neví jestli se při turnaji může pouštět rychlejší flight. Odpověď byla přinejmenším zajímavá: "Jako člen vedení turnaje TOTO povoluji." Šlo dokonce o jednoho z majitelů turnaje, takže by pravidla měl znát určitě lépe. Jednal správně?

Díky,
Zdeněk Pavlík

Odpověď na dotaz


Proboha...

Zdeňku nezlobte se, ale opravdu jsem nakonec takhle začal. Odzadu - majitel turnaje neexistuje, sponzor, partner - to ano. Turnaj nikdo vlastnit nemůže. Člen vedení turnaje neexistuje, jsou pouze členové Soitěžních výborů. Ano, měli by jimi být osoby, které se vyznají aspoň lehce nadstandardně v Pravidlech, protože Soutěžní výbory mají povinnost řešit ty hodně nadstandardní pravidlové situace. Rozhodně mezi ně pak patří i jednoduché, jakými jsou třeba otázky tempa hry.

Pravidla nerozlišují "fíčkový" a turnajový provoz - Oddíl I – Etiketa; Chování na hřišti;
Rychlost hry
Hrajte přiměřené rychle a udržujte odstup

Hráči by měli hrát přiměřeně rychle. Soutěžní výbor může stanovit tempo hry, které by měli hráči dodržovat.
Skupina hráčů je zodpovědná za to, že se jejich odstup od předchozí skupiny nebude zvětšovat. Pokud je skupina pozadu o celou volnou jamku a zdržuje skupinu za sebou, měla by dát této skupině pokyn k předejití, a to bez ohledu na počet hráčů v této skupině. Pokud skupina neztrácí celou jamku, nicméně je zjevné, že skupina za nimi je schopna hrát rychleji, měla by této rychlejší skupině umožnit předejití.


Tohle všechno PLATÍ I PŘI TURNAJÍCH.

Zdeňku díky za hezký dotaz a přeji i Vám hezkou hru.
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019