Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Vodní překážka značená červenými kolíky je pod vodou

A A A

Dobrý den,

Pane Jone jaké je správné řešení situace v případě, že červené kolíky jsou díky vydatnému deští daleko ve vodě.

1. Míč je uvnitř překážky a od hranice překážky označené kolíky je to na suchou zem více jak vzdálenost dvou holí.

2. Míč leží vně označené překážky ale stále hluboko ve vodě.

Děkuji
Petr

Odpověď na dotaz


Petře dobrý den.

Je potřeba si říct, že tohle není jednoznačná situace. Může totiž vzniknout dvojím procesem. První je ten, že rozhodčí nebo správa hřiště nemají hřiště správně označeno - chybí kolík, takže hranice vodní překážky "přesahuje" spojnici stojících sousedících kolíků.
No a pak je to situace, kdy hřiště bylo označeno dobře, ale napršelo tolik vody (nebo někde prasknul rybník...), že se voda vylila přes značení ven.

Na tu první situaci pamatuje Rozhodnutí 26/2, které ve zkratce říká, že špatně označená překážka není pro hráče důvodem k zisku jakékoliv výhody, a proto mezi sousedícími kolíky je za hranici vodní překážky považována linie, po které se hladina ve vodní překážce stýká s pevninou / břehem. Pak je takový míč stále ve vodní překážce a měřit budeme od hladiny, ne od spojnice kolíků. Tedy pokud místo, kde míč naposledy proťal hranici překážky, je právě mezi těmi kolíky, kde hranici definuje hladina...
Druhou situaci popisuje Rozhodnutí 25/2 a zásadní roli v něm hraje slovo "overflow", neboli přetečení vody. Dalším významem tohoto slova je mimochodem "záplava", což se taky dost hodí pro dokreslení situace... V tomto Rozhodnutí zní otázka; "Pokud potok přeteče, je přetečená voda náhodnou vodou?" Odpověď zní; "Ano. Jakýkoliv přetok vody z vodní překážky mimo její hranice je náhodná voda."

Tohle je jediný způsob jak na Vaši otázku odpovědět. Je vždycky potřeba nejdřív zjistit, co je to za vodu, která se "nevešla do značení"...

Díky za hezký dotaz a mějte fajn léto!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019