Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Hledání míče

A A A

Zdravím vás a děkuji za mnoho golfistů, že děláte tuto poradnu.

Mám dotaz na hledání míče ve vodní překážce. Míč leží ve vodní překážce vedle vodní hladiny na velmi mokrém bahně a po zahrání (přitopnutí) se zaboří do stejného mokrého bahna cca do 1 m od provedení úderu. Mohu při hledání míče v tomto bahně použít hůl nebo bych ji mohl použít jenom pod vodní hladinou?
Dále mám diskuzi s kamarádem, zda posečená tráva (ne hromada) na hřišti je volný přírodní předmět. Není vyjmenovaná v pravidlech,ale domnívám se, že patří pod slovo podobně.

Děkuji moc za odpověď
Petr

Odpověď na dotaz


Dobrý den Petře.

Vodbní překážka (a překážky obecně) je velice specifický prostor. Uvnitř je při hledání míče podle Pravidla 12-1. Viditelnost míče; Hledání míče povoleno dotýkat se holí pouze vody při hledání míče ve vodě ve vodní překážce. Naopak Pravidlo 13-4. Míč v překážce; Zakázané úkony zakazuje dotknout se holí nebo rukou půdy nebo vody v překážce nebo volného přírodního předmětu. Pokud by ale byl míč přikryt po zaboření do bahna volnými přírodními předměty (což se teoreticky může stát) pak je možné tyto volné přírodní předměty odstranit. Stejně se ale do situace, kdy smí použít hůl pro "vyhrabání míče", nedostane.

Jiná věc nastává ve chvíli, kdy hráč řekne, že půjde dropovat mimo překážku. Pak samozřejmě může míč vydolovat jakýmkoliv způsobem. Jakmile míč najde (pozor, při úlevě od vodní překážky není povinné pokračovat původním míčem, takže půjde spíš o to, aby ho neztratil), prostě ho sebere a jde na drop.

Petře díky za dotaz a hezkou hru!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019