Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Nový nebo provizorní míč?

A A A

Dobrý den!
Začal jsem hrát letošní turnaje a mám jakési „štěstí“, že na každém turnaji dojde ke sporné pravidlové situaci.

Drajvoval jsem míč na fervej, který potom následně odskočil do vyšší trávy. Vydal jsem se míč hledat a až na místě jsem zjistil, že se míč „schoval“ do řádků posečené ležící trávy, kde je hledání často velmi obtížné, i když víte, kde se míč zhruba nachází. Další skupina za námi byla již na grýnu předchozí jamky, tak aniž bych plně využil 5 minut na hledání, tak jsem se rychle vydal na odpaliště zahrát nový míč (3 rána), abych nezdržoval.

Po odpálení nového míče moji spoluhráči původní míč našli (asi těsně na hranici limitu 5 minut) a přesvědčovali mě, abych hrál původní míč a „provizi“ sebral. Věc se mně nezdála, tak jsem raději jamku dohrál novým míčem, abych se nedostal do zbytečných pravidlových problémů. Myslel jsem si, že po opuštění odpaliště již žádnou provizi hrát nesmím.

Postupoval jsem správně?

Děkuji za odpověď a srdečně zdravím
Vlastimil

Odpověď na dotaz


Vlastimile velmi dobře!

Vyrazil jste hledat - od této chvíle hráč nemůže jít zpět a hrát provizorní. Vrátil jste se před uplynutím pěti minut a odehrál z odpaliště další míč se ztrátou vzdálenosti a rány. Tím jste uvedl do hry nový míč a původní je - v souladu s definicemi - ztracený. Postup byl naprosto skvělý.

A teď pozor, přidáme si něco navíc: kdybyste stihl na odpališti pouze natýčkovat a neodehrál ránu, pak byste mohl jít znovu ke svým spoluhráčům identifikovat míč a kdyby byl opravdu Váš a opravdu byl nalezen (nikoliv identifikován - to byl až později) do pěti minut, pak byste ho mohl hrát.
Kdybyste se ale vracel na původní místo jinam, než na odpaliště, tak byste musel pokračovat s trestnou už ve chvíli, kdy byste nový míč jenom spustil neboli dropnul, tedy aniž byste zahrál ránu. To zase souvisí s tím, kdy je míč ve hře.

Vlastimile ještě jednou chválím Váš postup a přeji hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019