Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Re: Znovu neoznačená vodní překážka

A A A

Dobrý den pane Jone.

Možná budu vypadat jako šťoura, ale ve světle Vaší odpovědi na mou poslední otázku ohledně neoznačené vodní překážky mi není jasná pasáž definice pravidel Vodní překážka znějící \"...(bez ohledu na to, zda obsahuje nebo NEOBSAHUJE vodu)...\". Z této pasáže dle mého vyplývá, že vodní překážka (tedy to, co je za ní považováno) nemusí obsahovat vodu a nikde dále není stanoveno, že vodní překážka MUSÍ být označena např. kolíky. První věta dalšího odstavce defenice totiž začíná slovem \"Pokud...\", z čehož dle mého plyne, že je připuštěna i možnost, že vodní překážka v plném smyslu své definice, tedy i citované pasaže prvního odstavce, nemusí být nutně označena. Opravdu bych Vás s tímto problémem tolik neobtěžoval, kdybych se s ním v praxi nesetkal. Šlo o neoznačené příčné příkopy na hřišti, které jsou zjevně určené k odvádění přebytečné vody. Z Vaší předchozí odpovědi by plynulo, že tyto příkopy, byť dle mého splňují podmínky definice, nejsou vodní překážkou a hra v nich není omezena pravidly pro vodní překážku a při případné úlevě by bylo nutno postupovat dle pravidla o nehratelném míči.

Budu Vám vděčný za reakci a vysvětlení.

Předem děkuji za odpověď a vedení této poučné poradny.

Tomáš Figura
Ostrava

Odpověď na dotaz


Tomáši dobrý den.

Pojďme tedy k definicím:
„Vodní překážka“ je jakékoli moře, jezero, rybník, řeka, strouha, odvodňovací příkop nebo jiný otevřený vodní tok (bez ohledu na to, zda obsahuje nebo neobsahuje vodu) a cokoli na hřišti, co je podobné povahy. Veškerá půda a voda uvnitř vodní překážky jsou její součástí."
Jestliže cokoliv z prvního řádku není označeno kolíky, pak hranici takové překážky tvoří přirozená vodní hranice. Pokud v takové ploše (není označena kolíky) voda chybí, pak hranici tvoří někdy ostrý břeh (vyschlá řeka), jindy je to blátivé dno byť je břeh pozvolný (vypuštěný rybník).
Pokud jsou někde na hřišti vykopané příkopy a nejsou přímo napojeny na nějakou vodní překážku, pak je to jáma vyhloubená správou hřiště a jde - z definic - o půdu v opravě. Pokud by takové příkopy byly napojeny na vodní překážku, pak by zřejmě (ale ne vždy a 100%!) mohly "fungovat" jako část, byť neoznačená, oné vodní překážky.

Snad je to trochu jasnější.

Díky za dotaz a hezkou hru Tomáši!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019