Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Co s takovým hráčem?

A A A

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak pravidlově korektně vyřešit něco, co doufám už nikdy nezažiji!

Před několik adny jsem šel Old Couse na Čeladné, jistý komerční uzavřený turnaj. Ve flajtu s námi hráč s téměř singl hcp, ještě spoluhráčům (my tři se znali, s ním nikdo) říkám, ok, koukejte, to bude super golf, něco se přiučíte. Bohužel se mohli naučit pouze tak to, že neskutečně podváděl. Buď si upisoval rány - říkám, ale měl jsi tolik a tolik a on nene, měl jsem tolik... nebo, což bylo ještě lepší, když zahrál do rafu (což nebylo tak řídkým jevem na jeho hcp), tak zázračně nacházel balónky - ale jinde, než kam skutečně zalétly... Pak jsem se na něj zaměřil, měl druhý míč totožného označení v ruce a pak měl najednou ruku prázdnou a zázračně svůj míček našel...

Musím říct, že jsem něco takového za 6 let na hřištích neviděl a představa, že by po tomhle výkonu si ještě navíc šel pro cenu, mě úplně dostávala. Jenže já mu nedělal zapisovatele, psala mu paní s 54 a ta měla na tom těžkém hřišti co dělat sama se sebou. Tak jsme na to prostě rezignovali, hlavně tedy já, protože jsem se potřeboval soustředit na svoji hru a ne na něj. Bylo mi trapně už z toho, že taky nemám tak daleko do singlu a kromě už celkem dobré hry bych od takovýchto lidí očekával golfovou etiku par excellence. Nakonec jsem ho i tak porazil, ale to je to poslední.

Ale zajímalo by mě, jak jsme měli jako zbytek flajtu reagovat (nemyslím lidsky... mu nabančit), ale pravidlově. Byť, jak už jsem psal, doufám, že to nikdy v životě nezažiju. Díky za názor.

Petr

Odpověď na dotazDobrý den Petře

Chtěl bych se dneska spíš trošku vyzpovídat a radši už dopředu prosím - neberte si nic z následujících řádků osobně...

Když už se na hřišti najde podobný vykuk, jakého tady popisujete, je potřeba s ním zamávat rychle, nekompromisně a dostatečně hlasitě. Rozdělíme si to do dvou částí.
Část první: Jak?
Každý turnaj, opakuji KAŽDÝ, má svůj Soutěžní výbor a svého rozhodčího. Pokoušel jste se mu vysvětlit, že by to takhle nešlo, pak jste, jako absolutně převážná většina hráčů, rezignoval. A to je moc špatně. Nejde rezignovat na taková svinstva. Upozornit hráče, že něco není v pořádku, může kdokoliv. Nejenom zapisovatel. To je alibismus. No a když to nepochopí, tak do něj. Nejjednodušší cesta je spočítat mu někde rány, nic mu neříkat a pak už jenom přijít za rozhodčím nebo členy Soutěžního výboru a vysvětlit co a jak proběhlo na hřišti. Nejlépe s dalším členem flightu. A zeptat se, jestli to musíte dávat písemně. Jediná správná cesta je DSQ, alias "disk" neboli diskvalifikace. Několikanásobné porušení Pravidel v podobě neoprávněného nahrazení míče, hry z nesprávného místa, získání či nezískání významné výhody a ve finále odevzdání nižšího podepsaného výsledku na jamce (jamkách), než byl skutečně zahrán, tady ani pravidlově rozebírat nebudu. Těch diskvalifikací by bylo v tomhle případě určitě hned několik. No a tím to nekončí, protože pak má také každý hráč svůj domovský klub, svoje domovské STK. Takže vůbec není od věci napsat na jeho domovský klub avízo. Protože právě výbory a sportovně technické komise klubů by měly umět takové "věci" řešit v prvním sledu.
Část druhá:Proč?
Protože v turnaji byly desítky dalších hráčů a už jenom v kategorii určitě ten doveda nehrál sám. Přece není fér si to celé nechat jenom pro sebe a sobecky si "neotravovat svůj" den. Přece není fér vůči těm ostatním, kteří hrají v jiných flightech, nechat tohle komukoliv projít. A taky je potřeba se těchto týpků zbavit tak, aby to o nich všichni věděli a aby měli cejch. Když ne na pořád tak aspoň na hodně dlouho!

Zkrácená verze odpovědi: nenechat ho napsat pětku tam, kde hrál sedm, nenechat ho zahrát míč nalezený tam, kde se nemohl ztratit, donutit ho eventuelně k tomu, aby vám umožnil udělat na míč jasnou značku před hraním další jamky, poslat ho domů a říct mu, že si nenecháte kazit den, najít rozhodčího a promluvit s ním o tom a hlavně - UKÁZAT NA NĚJ PRSTEM!, a to všechno prosím pěkně NAHLAS!...

Proboha živého přece hrajeme golf a nebudeme se podobných gaunerů a podvodníků bát?!!!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019