Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Nepřítomný rozhodčí

A A A

Dobrý den, pane Jone,
nastane situace, že hráč PGA na turnaji PGA za celé kolo nikde nepotká rozhodčího. Samozřejmě že může vždy ve sporné situaci zahrát alternativní míč, ale co rozhodčí? Neměl by být nějak potrestán?

Děkuji předem za Vaši odpověď,
Váš
Alois

Odpověď na dotaz


Dobrý den pane Aloisi.
Rozhodčího může potrestat v případě, že nedělá svoji práci, ten, kdo ho platí. Taky ho třeba nemusí příště najímat... Ale já bych chtěl - vzhledem ke svým zkušenostem - tuhle situaci trochu víc rozebrat, protože si to víc než jen zaslouží:

Takže:
Pane Aloisi, znáte kapitolu Oddíl I – Etiketa; Chování na hřišti, konkrétně odstavec, který já osobně považuji za NEJZÁSADNĚJŠÍ VŮBEC, tedy odstavec zvaný DUCH HRY?

V něm se píše, že; Golf se po většinu času hraje bez přímého dohledu rozhodčího, přičemž se spoléhá na osobní zodpovědnost každého hráče, že bude brát ohled na ostatní hráče a bude jednat v souladu s Pravidly.

A teď technické parametry. Na turnajích PGA z kategorie European Tour, PGA Tour, Ladies European Tour nebo LPGA (ale i nižších sérií) je možné na hřišti vidět až osm rozhodčích. Ale to neznamená, že je třeba uvidíte každou chvilku na televizní obrazovce. Sedí na bugynách tam, kde oni vidí vše a přitom nejsou viděni. Není to záměr z úkrytu někoho odstřelit, ale záměr nerušit svojí přítomností, pokud to není potřeba. Běžně pak bývá rozhodčích na takových turnajích (podle členitosti hřiště) pět až šest. No a podle rozpočtu jednotlivých sérií se pak počty rozhodčích různě mění. Tak třeba na české túře už osmý rok pracujeme ve dvou. A ve dvou už bohužel nemůžete být všude, jak je tomu například při LET, kde si šest rozhodčích rozvrhne hřiště tak, že celou dobu (tedy pokud na bugyně nespí) mají vše pod dohledem a na dosah ruky.

Je zvláštní sledovat, jak si hráči zvykli - nejenom na české profesionální túře - volat ke všemu rozhodčího a stěžovat si na jejich "nepřítomnost".
Příklad: při prvním letošním turnaji na KH jsme s kolegou Jiřím Kubelíkem byli na bugyně na hřišti v sobotu od 7.00 do 18.15 a v neděli, kdy byly lepší podmínky pro hru, od 7.00 do 17.50. Jako příklad práce rozhodčího, kdy ho spousta ostatních nevidí, uvedu následující: musel jsem abslovovat zajímavou situaci se skupinou, která měla problém s nalezením míče, hráč se následně musel vrátit, pak se opět dvakrát hledal jeho míč. Když už jsem je na jednáctce opustil, na dvanáctce jsem vzápetí hledal tři míče, vracel opět jiného hráče na odpaliště, pak je doprovázel dvě jamky. Hned na to jsem "vyzvednul" pomalou skupinu na greenu dvanáctky a se stopkami v ruce jsem je "doprovodil" přes třináctku, čtrnáctku a patnáctku tak, aby na šestnáctce byli na pozici. Cestou jsme samozřejmě - ten tlak byl asi dost silný - znovu na patnáctce hledali. To celé zabere jářku dvě hodiny a to jsem pracoval usilovně a pouze "pro tři skupiny hráčů". Takže se nedivím, že zbývajících 100 hráčů mohlo v té chvíli nabýt pocitu, že na hřišti vůbec nejsem. No ale snad to aspoň někdo z těch 100 hráčů dokáže pochopit a uvědomuje si, že v takových chvílích nesedíme u televize nebo na baru, ale máme někde na hřišti nějaké starosti... Stejně jako si zase jiná skupina hráčů doufejme uvědomovala, že nemůžeme být s nimi ve chvíli, kdy poslednímu flightu pomáháme hledat míče a snažíme se je "dovést do klubovny za světla"...

To byl jenom příklad. Chtěl jsem na něm demonstrovat, že hráči - a o to víc profesionálové, kteří mají Pravidla vyučovat! - by měli být schopni zvládnout situace týkající se Pravidel bez rozhodčího, i s využitím Pravidla 3-3. A že by se rozhodčí měli stát pomocníky tam, kde je situace fakt zapeklitá, a to hlavně tam, kde je potřeba řešit tempo hry.

Snad těch pár řádků, ze kterých by mohl vzniknout dost "tučný článek", pomůže s vysvětlením problematiky nejenom okolo "hráčů PGA na turnaji PGA", ale golfistům - mezi které počítám i "hráče PGA na turnaji PGA" - obecně.

Tak hezkou hru ať už s rozhodčím či bez něj!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019