Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Biozóna??

A A A

Dobrý den,
pane Jone, mám dotaz stran biozon.Nejsem si vědom, že by o nich mluvila pravidla, myslím ta obecná, nemluvím o msítních. Ta s oblibou zakazují hraní i vstupování do tzv. "biozón" a sankcionují je někdy příslibem jedné či více trestných ran, jindy zase poněžitou pokutou, mnohdy pak kombinací obého. Nechám stranou příapdnou reálnou vymožitelnost pokuty. Jde mi o trestné rány. Já si myslím, že něco takového jako trestné rány za vstup nebo hraní z biozóny golfová pravidla jako taková neznají a proto takové tresty nelze udělit a mohu tedy do biozóny jak vstoupit, tak i hrát, aniž bych se tím vystavoval riziku udělení trestné rány. Samozřejmě, pokud by byla BZ značena jako vodní překážka, pak bych se v ní musel chovat "jako ve vodě", ale to je asi tak všechno. A pokud by byla ovšem značená jinými než červenými nebo žlutými kolíky, pak si myslím, že prostě do ní mohu přijít, najít míč, založit a zahrát, to vše beztrestně??

Děkuji a do dalšího roku poradny přeji hodně úspěchů.
Petr Hoček

Odpověď na dotaz


Petře dobrý den.

To asi nebude úplně správná cesta...
Pravidla se o biozónách zmiňují. A to v části zvané Část B | Vzorová Místní pravidla, 2. Oblasti hřiště vyžadující ochranu; Chráněné biozóny , b. Chráněné biozóny, „I. Definice, II. Míč v chráněné biozóně , a. Půda v opravě, b. Vodní překážky a podélné vodní překážky, c. Mimo hřiště, III. Překážení v postoji nebo v prostoru zamýšleného švihu, takže to s trestnými ranami - je-li biozóna správně ošetřena místními pravidly - rozhodně souvisí. Otázka finanční pokuty a její vymahatelnosti je věc pro právníky a soudy.

Moje doporučení zní: je-li někde biozóna a jsou vstup do ní a hra z ní zakázány, prosím chovejme se jako golfisté a respektujme to. nemusíme přece pořád světu dokazovat nějaké "české cesty" hraničící se zbytečnou a slabou vychytralostí...

Petře díky za dotaz a hezkou hru mimo biozóny.
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019