Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Hraní ran při jamkovce

A A A

Dobrý den, pane Jone.
Zajímá mě, jak je to s možností hraní ran při jamkovce, kdy je jamka již dohraná (darovaná). Uvedu příklad. Hráč A odpálí míč a trefí fairway, hráč B trefí svůj první i druhý drive do outu a poté již nehraje další ránu a jamku soupeři daruje. Může si ten následně zkusit odpálit svoji druhou ránu do greenu, popřípadě jamku celou dohrát jako kdyby darovaná nebyla? Nebo musí zvednout míč a přejít rovnou na další odpaliště?
Děkuji za odpověď, Martin Suchý

Odpověď na dotaz


Martine dobrý den.

Odpověď je velice jednoduchá, i když ji asi není tak jednoduché v Pravidlech najít. Pokud hráči nezdržují, mohou ve hře na jamce, která už je rozhodnutá, pokračovat ve hře. A to ať jeden z nich, oba nebo všichni... Je ovšem třeba vysvětlit, jak je to s eventuálním trestem za cvičení v kole. Odpověď se skrývá v Pravidle 7-2. Během kola, konkrétně v samostatném odstavečku pod bodem c).
Takže pokud nezdržuji, můžu si darovanou jamku dohrát. Pozor - zdržovat můžu i svého soupeře, který chuť darovanou jamku dohrát nemá, zvlášť je li vepředu volno...

Martine díky za dotaz a hezkou hru!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
20.9.Atlanta, Tour Championship
20.9.Vilamoura,Portugal Masters
21.9.Almaty,KazKazakhstan Open
24.9.Adendorf, Castanea Resort Champion
27.9.Kuala LumpSime Darby LPGA Malaysia
27.9.KaskádaMoneta Czech PGA Tour
TOPlist
Square Marsann 17. 9. – 27. 9. 2018