Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

HCP den vs. nesoutěžní výsledek

A A A

Dobrý den, pane Jone,
více než na pravidla mám dotaz na smysl a význam jedné formy hry. Přijde mi rozumné, že handicapové úpravy mají v nesoutěžních kolech svůj spodní limit (11,4), kdy řekněme golf začíná mít sportovnější rozměr. Čemu ale nerozumím, je fakt, že existují (ve velkém množství) tzv. hcp dny, kde si handicap může upravit úplně každý. Existuje snad nějaký reálný rozdíl mezi nesoutěžním kolem a hcp dnem, obzvláště pak, když (jak mi bylo řečeno) mnohá hřiště vycházejí v hcp dnech hráčům vstříc a vznikají flajty na přání včetně startovních časů. Jeví se mi tak obě herní varianty jako totožné a omezovat úpravu v jedné a zároveň povolovat druhou jako pokrytecké. Nebudu teď zacházet do spekulací, jak regulérní výsledky hráči přinášejí a do jaké míry se lpí na striktním dodržování pravidel, ale pokud nemá kolo turnajový rozměr, tedy hráči mezi sebou nesoupeří, zcela jistě to má dopad na psychiku, taková hra je zcela jiná. Abych to neprotahoval, tak existence hcp dnů mi přijde velmi nesympatická, sám bych takto upravený hcp nikdy nechtěl a nerozumím tomu, proč se tato možnost vůbec vyskytuje.
Přeji příjemné golfové jaro a děkuji za reakci, Martin Suchý

Odpověď na dotaz


Martine dobrý den.

Všechno s něčím souvisí a nic není uplácané z hlíny pro radost jednomu a na vztek druhému. V tomto případě jde o Hendikepový systém EGA.

V první fázi bylo a je očekáváno, že HCP den bude mít povahu "turnaje bez cen", tedy včetně nominovaného rozhodčího a soutěžního výboru. S garancí férovosti. Já tedy ale hned opět musím říct, že nechápu, proč by měli mít hráči pořád za zadkem rozhodčí a ředitele soutěžních výborů, aby hráli fér a podle Pravidel. No a nesoutěžní výsledek je v souladu s EGA systémem brán víc jako další možnost mít mnohem reálnější handicapy. Byl a je to nástroj prvotně určený k tomu, aby co nejvíc "regulérních kol", tedy odehraných kompletních osmnáctek bylo zaznamenáno v hráčově historii a formovalo jeho Hcp co nejblíže realitě.
Doufám, že k tomuto popisu nebude mít Dalibor Procházka jako předseda normovací a hendikepové komise EGA a ČGF žádné větší výhrady...

Hezkou hru Martine!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019