Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Mic mimo biozonu ale ta prekazi ve svihu

A A A

Dobry den.
Mam nasledujici situaci. Na hristi je definovana biozona ve ktere rostou kere, ktere presahuji hranice biozony. Prave tyto vetve mi prekazeji pri svihu. Z logiky veci bych mel brat free drop protoze biozona je kvuli ochrane prirody a ja ji poskozuji svihem. Nebo musim hrat jak lezi ale to odnesou vetve.
Normalne, kdyz je mic v biozone je to trestna a drop jako z cervene vody. Co tedy s tim?

Konkretne se jedna o dvojku v hostivari kde vlevo v miste dopadu drivu je cervena voda deklarovana jako biozona se zakazem vstupu.

Diky.
Vasek nadvornik

Odpověď na dotaz


Dobrý den Vašku

Biotopy neboli biozony neboli části hřiště vyžadující ochranu, v angličtině zkráceně ESA - to jsou věci, kterých je českých hřištích velká spousta a přitom převážně neoprávněně či pouze z divné "zvůle" course managementu nebo majitelů hřišť. Je totiž třeba si hned na začátek říct, že biozónu zřizuje ne hřiště, ale státní orgán, který je takovou věcí pověřen se zabývat. To, že si někdo usmyslí, že si bude chránit rákosí v rybníčku, není v souladu s Pravidly. Tím neříkám, že je to právě případ hostivařské dvojky, protože o této biozóně nic nevím.

Pokud tedy biozóna je na hřišti z rozhodnutí nadřízeného orgánu státní správy oprávněně a hráč se dostane do situace, kterou popisujete, pak exitují dvě varianty řešení. Neošetřená, kdy v místních pravidlech o úlevě od překážející biozóny není ani slovo - pak zcela určitě musíte hrát tak, abyste ji nepoškodil (třeba i zpátky nebo jinam, než chcete nebo potřebujete), nebo dropovat míč jako nehratelný podle Pravidla Pravidlo 28 | Nehratelný míč.
Nebo je tento případ ošetřen správně místními pravidly v souladu se vzorovým místním pravidlem a to tak, že je v místních pravidlech uveden následující text, který uvádím v nezkrácené verzi, protože by mohl kdekomu pomoci:


2. Oblasti hřiště vyžadující ochranu; Chráněné biozóny
CHB překáží, pokud překáží hráči v postoji nebo v prostoru zamýšleného švihu. Pokud dochází k překážení, musí hráč použít následující úlevu:

(a) V poli: Jestliže míč leží v poli, musí se na hřišti určit takové nejbližší místo od původního místa, které (a) není blíže jamce, (b) nedochází v něm k překážení CHB a (c) není v překážce ani na jamkovišti. Hráč pak musí míč zvednout a beztrestně jej spustit do vzdálenosti jedné délky hole od tohoto místa na takovou část hřiště, která splňuje výše uvedené podmínky (a), (b) a (c). (b) V překážce: Jestliže je míč v překážce, musí hráč míč zvednout a spustit jej buď: (i) beztrestně v překážce co nejblíže původnímu místu, avšak ne blíže jamce a na takovou část hřiště, která poskytuje úplnou úlevu od dané CHB; nebo (ii) s připočtením jedné trestné rány mimo překážku tak, aby původní místo, na kterém míč ležel, bylo přímo mezi jamkou a místem spuštění bez omezení, jak daleko za překážkou se smí míč spustit. Navíc může hráč, pokud je to možné, postupovat podle Pravidla 26 nebo 28.

(c) Na jamkovišti: Jestliže míč leží na jamkovišti, musí jej hráč zvednout a beztrestně umístit na takové nejbližší místo od původního místa, které poskytuje úplnou úlevu od překážení CHB, avšak ne blíže jamce ani v překážce.

Míč zvednutý podle odstavce III tohoto Místního pravidla se smí očistit.

Výjimka: Hráč nemůže využít úlevu podle odstavce III tohoto Místního pravidla, jestliže (a) je zjevně nesmyslné, aby hráč zahrál uvažovanou ránu, a to kvůli překážení něčeho jiného než dané CHB, nebo (b) by k překážení této CHB docházelo pouze při nikoli nezbytně nutném neobvyklém postoji, švihu nebo směru hry.

TREST ZA PORUŠENÍ MÍSTNÍHO PRAVIDLA:
Hra na jamky - ztráta jamky; Hra na rány - dvě trestné rány.

Poznámka: V případě závažného porušení tohoto Místního pravidla může Soutěžní výbor udělit trest diskvalifikace.“


Asi to vypadá děsivě ale není. Prostě když bude na hřišti "oprávněná" biozóna a toto místní pravidlo v platnosti, pak ve Vašem případě, hráč najde beztrestně nejbližší místo úlevy a dropne v souladu s uvedeným textem tak, aby mu biozóna nepřekážela. Pokud mu budou bránit přečnívající větve v případě, že je biozóna značena jako vodní překážka, pak kontakt s větvemi není překážením biozóny jako takové. To by přicházelo do úvahy ve chvíli, kdy by byla biozóna značena jako půda v opravě.

Hezkou hru a co nejméně biozón!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019