Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

znovu neoznačená vodní překážka

A A A

Dobrý den pane Jone,
dovolím si navázat na tuto otázku a odpověď:

Ahoj Míchale.
Při hře mimo turnaj spadl míč do neoznačené vodní překážky, jak postupovat.
Kolíky někdo odcizil.
Zdeněk

Odpověď na dotaz:
Zdeňku dobrý den.
V takovém případě platí přirozená hranice vodní překážky, tedy linie, ve které se vodní hladina stýká s břehem. Také je potřeba podtknout, že v takovém případě jde o vodní překážku, nikoliv o podélnou vodní překážku. Tedy jako kdyby u ní byly žluté kolíky.
Hezkou hru!


A co v případě, že v neoznačené vodní překážce není voda? Může jít např. o odvodňovací příkop, nebo uplně vyschlé řečiště potoka, v době sucha. Kde je v tomto případě hranice překážky? Přiznám se, že tento problém ve svém nitru řeším už delší dobu a zatím jsem, ani po studiu rozhodnutí na www.randa.org, nedošel k uspokojivému řešení. Já osobně bych hranici určil např. nějakým terenním zlomem mezi korytem a okolní terénem, ale nevim, zda je to správně.

A na otázku vody navazuje i další problém, se kterým jsem se setkal. Jak pohlížet na erozní rýhy, které se na hřištích, zvláště těch novějších a ve svahu, vyskytují? Setkal jsem se s tímto problémem minulý rok na nových jamkách v Kostelci u Zlína. Šlo o dost hluboké a úzké zářezy ve svahu, které nebyly nijak označeny (půda v opravě, vodní překážka). Hra z tohoto místa byla v podstatě nemožná. Dle mého názoru jde o součást hřiště bez možnosti beztrestné úlevy a lze brát úlevu pouze od nehratelného míče. Anebo se na tyto útvary vztahuje tato část definice vodní překážky "... a cokoli na hřišti, co je podobné povahy."?

Předem děkuji za odpovědi.
Tomáš Figura
Ostrava

Odpověď na dotaz


Tomáši dobrý den.

Váš první dlouhý odstavec "odbudu" velice jednoduchým vyjádřením:
- pokud něco je označeno jako vodní překážka a není v jní voda, pak to je vodní překážka
- pokud jsou nějaký trvalý vodní tok nebo jezero/rybník neoznačeny, pak rozhoduje přirozená hranice
z toho vyplývá, že pokud něco není označeno a neexistuje vodní hladina nemůže jít o vodní překážku...

Ad erozní rýhy: nepříjemná situace, často v roughu ale i na fairwayi, velice často pak v bunkerech. Pokud není taková erozní rýha definována jako půda v abnormálním stavu pak existuje jediná možnost úlevy a to s trestem pro nehratelný míč. Rozhodně nemůžeme brát v úvahu definici vodní překážky, protože nejde (i v souladu s výše uvedenými fakty v první části odpovědi) o trvalý charakter vodní plochy, ani stojaté ani tekoucí.

Já děkuji za dotaz Tomáši a omlouvám se za pozdní odpověď!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019