Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Začátek turnaje

A A A

Dobrý den pane Jone,
nejdříve bych Vám rád poděkoval a pochválil Vás za parádní práci pro všechny další golfisty. A teď k dotazu.

Není to tedy přímo na pravidla, ale spíš na etiketu nebo chování na hřišti. Protože "zelenou kartu" jsem si udělal teprve vloni a sám jsem taky ještě stejné barvy, zatím jsem nikdy nehrál na žádném turnaji. Jaký je správný postup se score kartou? Co mám na začátku turnaje udělat, kdo je určený jako zapisovatel a tak dále. Zatím vím asi jen to, že mám slušně pozdravit :-) a popřát hezkou hru. Ale nikde jsem nenašel postup co a jak.

Děkuji za Vaši odpověď,
Libor

Odpověď na dotaz


Libore dobrý a vítám v golfovém světě!
Nejdřív ale velká omluva za moji odmlku. Snad jste mezitím absolvoval svůj první turnaj a už vše znáte z praxe, pokud ano tak nevadí, třeba pomůžeme někomu jinému...

Jakmile přijdete na první odpaliště, buď dostanete karty na něm, nebo si ji nesete z recepce sebou. Buď Vám startér rovnou přidělí kartu někoho jiníého, nebo vás vyzve "vyměňte si karty". Pokud to neudělá, neváhejte vzít kartu do ruky, natáhnout ji před sebe do prostoru a zeptat se: "Kdo mě bude psát...?" Pak nezapomeňte nahlásit, jaký míč budete hrát a jak ho máte označený, popřejte si hezkou hru a hurá do toho!
Po dohrání si najděte nějaké místo (ne poslední green!! :), kde v klidu zkontrolujete karty a podepíšete je. Pak (nikoliv přes záchod s tužkou a gumou v ruce... :) dojděte rovnou na recepci a zkontrolovanou a Vámi i zapisovatelem podepsanou kartu odevzdejte.

Hezkou hru Libore!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019