Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Putt druhou opačnou stranou hlavy hole patru

A A A

Dobrý den Michaeli,
slyšel jsem na hřišti příběh sporného momentu při turnaji, kdy hráč dohrál do jamky druhou stranou patru.

Hráči ve flightu si prý nebyli jistí výkladem pravidel a po skončení turnaje poslali dotaz na CGF a odpověď byla - porušení pravidel. Přitom na letošním turnaji the Masters např. Tiger Woods minimálně jednou tímto způsobem jamku dohrál. Jak to tedy je?

Díky a přeji dobrou sezónu
Tomáš Kraus

Odpověď na dotaz


Dobrý den Tomáši!

Pokud je míněno jako dohrání do jamky druhou stranou putteru moment, kdy hráč udeřil míč gripem, pak je to porušení Pravidel... :)
Podle Pravidla Pravidlo 14 | Udeření míče 14-1. Míč se musí řádně udeřit je jasné a evidentní, že míč se musí prostě udeřit hlavou hole, takže dohrání hlavou putteru ale pouze nikoliv úderovou plochou ale "rubovou stranou hlavy" není trestné. Sám jsem takto dohrál tuto neděli v Sokolově minimálně tři jamky.

Nevím, jestli se třeba dotaz v původní verzi "netvářil" trochu jinak, protože jsem si jistý, že dopověď z ČGF přišla od Dalibora Procházky nebo Luboše Klikara, kdy oba jsou víc než jenom vynikající mezinárodní rozhodčí s certifikací R&A - dalibor Procházka je předseda Komise rozhodčích a překládá Pravidla do Čj, Luboš Klikar je mimo jiné managerem STK a členem Championship Committee EGA.

Tome i Vám super sezónu a díky za dotaz!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019