Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Porušování pravidel na Masters

A A A

Dobrý den!
Sledoval jsem letošní Masters do poslední vteřiny vysílacího času a považuji vyvrcholení tohoto skvělého turnaje za úžasnou propagaci golfu na celosvětové úrovni, po stránce sportovní i morální, kdy oba aktéři play-off prokázali mimořádné sportovní mistrovství a prezentovali se vzájemným respektem a úctou k sobě navzájem.

Jsem rád, že nevyhrál Tiger Woods, ne že bych mu nefandil, ale protože si myslím, že měl být diskvalifikován. Pravidla jsou jednotná pro všechny a jsem si jist, že každého druhého by bez milosti diskvalifikovali a navíc hráč sám zodpovídá za znalost pravidel a jejich správné uplatňování. Žádné výmluvy, že Tigera na porušení pravidel nikdo neupozornil, zde neplatí.

Další černou skvrnou na letošním Masters byla penalizace amatérského hráče Guana za pomalou hru. Pravidelně sleduji turnaje PGA Tour a European Tour na Golf Channel a takových „hlemýžďů“ je tam obrovská spousta a rozdíl je pouze v tom, že to jsou „velcí a nedotknutelní“ profíci.

Vše probíhá podle starého známého hesla: „Všichni jsme si rovni, ale někteří jsou rovnější“.

Jaký je Váš názor na tyto pravidlové situace?
Děkuji za odpověď a jsem s přátelským pozdravem
Vlastimil

Odpověď na dotaz


Dobrý den Vlastimile.

Ad TW: ano, podle mne měl být 100% DQ...
Ad Guan: ano, je pravda, že nebylo měřeno stejným metrem všem hráčům v poli. Furyk, Day, Na... Na druhou stranu jestli byl Guan pomalý, je trest oprávněný. A samo sebou že vypadá "divně", když si nikdo nevyšlápne na "první ligy" v pomalé hře a odskáče to čtrnáctiletý klučina... Onehdy jsem si cvaknul (asi deformace z povolání...) TW při nepřerušeném záběru kamery. Zahrál putt po 1 minutě a 58 vteřinách - při limitu 50 sec na putt taky nic moc. na druhou stranu třeba v té chvíli neměli kam jít, třeba před nimi bylo hřiště ucpané, že...?

Díky za názor Vlastimile a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019