Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Voda v bunkeru a dropování

A A A

Dobrý den,
v bunkeru je náhodná voda a míč do ní spadne takovým způsobem, že není možné jej dropovat uvnitř překážky a zároveň né bíže jamce. Prostě je bunker skoro plný vody. V turnaji by asi toto bylo určeno jako půda v opravě a problém se vyřešil (beztrestný drop mimo překážku), ale v běžném fíčkovém dni to tak není a co když hraji třeba nesoutěžní výsledek.
Mám jinou možnost než podle pravidel jít s jednou trestnou z bunkeru ven, pravidlo 24-2-b-ii-(b), nebo si hrát na vodníka a hrát to jak leží?
Ještě možná mohu jít s trestnou zpátky a ránu opakovat.

Díky
Vašek Nádvorník

Odpověď na dotaz


Dobrý den Vašku.

Na začátek jen trochu - no možná i osvěty. Při "fíčkovém" dni je jen na hráčích, jestli chtějí dodržovat do posledního puntíku Pravidla nebo jestli si halvně chtějí rychle a v pohodě obkroužit svých osmnáct nebo třeba jen devět jamek.
To už neplatí při "nesoutěžním výsledku", kdyy hráči musí striktně dodržovat pravidla - je to přece hra na handicap.

A teď pravidlově - jít ven s trestnou na původní místo, tedy zahrát s trestem rány a vzdálenosti - může kdokoliv kdykoliv. Hrát míč jak leží zrovna tak. Pokud budu brát úlevu od náhodné vody, pak se musím "vejít do bunkeru". Mám tady ale jednu speciální úlevu:
Pravidlo 25-1. Půda v abnormálním stavu , b. Úleva v bodě (ii) říká, že pokud není možné při zachování všech povinných parametrů (nejbližší místo úlevy, ne blíže jamce, dopr do vzdálenosti jedné hole.....) najít takové místo uvnitř bunkeru, hráč smí dropnout míč v bunkeru na místo maximální možné úlevy, tedy lidově řečeno půjdu beztrestně tam, kde je nejmíň vody. Stále však platí, že to nesmí být blíž jamce, než bylo místo, kde v zaplaveném bunkeru ležel můj míč.
No a pokud ani to nejde, pak v souladu s bodem (b) odstavce (ii) dropuji s trestnou mimo bunker "na lajnu".

Díky za dotaz, omluva za pozdní odpověď a hezkou hru!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019