Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Valcha na grýnu

A A A

Dobrý den, pane Jone,
dnes se chci zeptat na hru na aerifikací uravených grýnech. Je-li grýn propíchán, známe pravidlo, že si smíme postavit míč mimo aerifikační jamku, míč pak sice při patu poskakuje, ale u každého hráče přibližně stejně.
Ovšem jak je tomu při rozřezaných grýnech? Dlouhé, táhlé, někdy i hluboké řezy v grýnu připomínají zvlněnou valchu. Někdo pak musí patovat napříč řezům, což pat brzdí a směruje jinam, jiný hráč pak, má-li štěstí, pouze posune svůj míč po řezu jako údolím přímo do jamky.

Není toto nějak řešeno v rámci Decisions, prosím? Když je špatný den, takový grýn připraví hráče o docela velkou hrst drobných!

Díky, Váš
Alois

Odpověď na dotaz


Dobrý den pane Aloisi.
Aerifikační díry řeší Rozhodnutí 25/15:
?: Je díra po aerifikaci v souladu s definicemi jáma vyhloubená greenkeeperem a tudíž automaticky "Půdou v opravě"?
O: Ne
Jediným způsobem, jak umožnit hráči úlevu od aerifikačních děr, je použití specifického místního pravidla, které je možné najít v příkladech místních pravidel v Pravidlech golfu, konkrétně je to vzorové místní pravidlo 4. Stav hřiště - bláto, nadměrné mokro, špatný stav hřiště a ochrana hřiště, d. Provzdušňovací díry.
Bohužel k prořezání greenů nemám co dodat. Nejde o aerifikační díry a tudíž se na prořezy místní pravidlo nevztahuje. Asi bude lepší nehrát o peníze, když greenkeeper udělá na hřišti to, co udělat musí, aby hřiště žilo a bylo v prima stavu...

Díky za dotaz a hezkou hru!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019