Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Podélná voda

A A A

Dobrý den,
rád bych se Vás zeptal, jak postupovat, ohledně míčku v podélné vodě na konkrétním příkladu:

Podél celé jamky (vpravo) vede podélná voda lemována stromy a "křovím" v pásu širokém cca 20 m a za touto vodou je fairway jamky publicu. Z týčka oddrajvuju a míček se mi stočí do vodní překážky. Z důvodu stromů a křovin není vidět, jestli míček dopadl do vodní překážky nebo na fairway publicu.
Po odpalu dojdu k místu, kde míček vstoupil do vodní překážky, pro jistotu se podívám na fairway publicu, jestli tam míček neleží. Pokud ne, půjdu dropovat podle pravidla o podélné vodě.
A otázka zní, je tento postup správně? Může mě někdo "napadnout", jak jsem si jistý že míček je ve vodní překážce?
Pokud to pomůže, jedná se o jamku č.16 na hřišti Hluboká nad Vltavou.

Děkuji Vám za odpověď
Lukáš

Odpověď na dotaz


Lukáši dobrý den.
Nejsem si úplně jistý, ale přijde mi to, že se míček může v tom křoví okolo vody dost dobře ztratit. Taky může do vodní překážky zamířit po několika odrazech od stromů. Omlouvám se, ale Hlubokou neznám natolik, abych mohl tvrdit se stoprocentní jistotou, že takhle to je a basta.

Pokud tedy "čtu" správně, pak se míček na této jamce může ztratit mimo vodní překážku. To je zásadní fakt. Hráč v takovém případě smí hrát provizorní míč (Pravidlo Pravidlo 27 | Ztracený míč, míč mimo hřiště; Provizorní míč). pak vyrazí hledat. Když míč najde ve vodní překážce (nevím, jestli je to vůbec realizovatelné), pak postupuje podle Pravidla 26-1. Úleva pro míč ve vodní překážce. Pokud ho nenajde do 5 minut, pak jde o ztracený míč a hráč bude pokračovat ve hře míčem provizorním s připočtením jedné trestné.

Díky za dotaz Lukáši a hezkou hru!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019