Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Míč jak leží

A A A

Dobrý den, pane Jone,
zajímalo by mne, proč se dnes už ve většině případů nehraje míč, jak leží. V dřívějších dobách tomu tak bylo. Ležel v kaluži nebo v krtinci - musel se tak hrát. Ležel na cestě - totéž. Překážel mi spoluhráčův míč v puttu směrem k jamce -nemarkoval mi, musel jsem si poradit. Proč? Proč během času tolik různých úlev od závad, tolik dropů, markování atd.? Proč už se míč nehraje tak, jak leží?

Díky, Váš
Alois

Odpověď na dotaz


Dobrý den pane Aloisi.

Odpověď na tuhle otázku dá zcela určitě pouze archív či pamětníci z R&A. Všechno, co napíšu dále, je ryzí spekulace a něco, co se dá snad vypozorovat z vývoje Pravidel.

V dobách pionýrských bylo asi možno narazit na hřišti na krtka, ale určitě ne na asfaltové cesty, sloupy vysokého napětí, železnici, odpadkové koše na železném trnu zapuštěném či zabetonovaném hluboko do země, stejně umístěné orientační tabule a reklamní bannery. Postupně se nejspíš diskutovalo o tom, jestli hráč má mít úlevu třeba od podpěrných stěn v bunkerech, mostů a dost možná ještě dřív o úlevě od druhé jamky na společném jamkovišti.
Postupem času se nějaká ta úleva objevila a už se objevily diskuze na téma proč od tohohle ano a od tamtoho ne. Takže se časem - po diskuzích - objevila úleva nová. Co je ale naprosto jasné je to, že při původním formátu hry, kterým byla jen a pouze jamkovka, bylo řešení k dispozici a tak možnost dohrát zápas i v případě, že míč ležel v betonové skruži deset metrů hluboko a neexistovala úleva. Prostě se míč zvedl, jamku vyhrál soupeř a šlo se dál. Tohle se s nástupem hry na rány asi dost dobře praktikovat nedalo.
Industriální revoluce přinesla na hřiště spoustu nepatřičných věcí a vytlačila ovce. A tak bylo potřeba reagovat. Dnes se změny v Pravidlech také neodehrávají živelně. Řízená dlouhá diskuze váži všechna pro a proti a často čeká na opakování stejné nebo podobné situace, aby něco změnila. Ve chvíli, kdy dá podnět nějaká profesionální série turnajů, se zřejmě takový proces lehce katalyzuje. Jednak proto, že podněty bývají opravdu "profesionální" a jednak proto, že právě při profesionálním golfu dochází ke skutečnostem, které Pravidla prověřují a ukazují na jejich možné slabiny. Proč? Protože snaha o dodržování Pravidel a Fair play je prokazatelně při profesionálních turnajích na mnohem vyšší úrovni (o tom, jestli se víc snaží hráči nebo rozhodčí můžeme vést další dialog), než je tomu u soutěží klubových nebo dokonce společenských.

Zajímalo by mě, kolik ze současných hráčů by si skutečně přálo, aby se míč hrál, jak leží, asi navrhnu panu Paggiovi zorganizovat hlasování... :)

Hezkou hru a díky za navození filozofické chvilky pane Aloisi!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019