Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Míč sebraný nebo odehraný jiným hráčem

A A A

Dnes nastala při turnají následující situace: Zahrál jsem klasický hook, míč přeletěl lesík a dopadl na sousední fairway. Tři jsme ho viděli dopadnout s přesností 10-15 m. Než jsem k němu došel, přešli hráči v protisměru po dané fairway, jeden z nich "někde kolem" předpokládané polohy mého míče odehrál ránu. Když jsem přišel na místo, svůj míč jsem nenašel, ani nikdo ze spoluhráčů, kteří ho se mnou sledovali. Nabízelo se vysvětlení, že hráč protijdoucího flightu jej omylem odehrál, případně sebral do kapsy - ovšem nikdo z nás to neviděl. Jelikož jsme neměli čas ani náladu rozvíjet pravidlovou debatu, postupoval jsem podle pravidla o ztraceném míči a vrátil se zahrát ránu z původního místa s jednou trestnou. Stále si ale myslím, že je (nebo by tedy měla být!) nějaká jiná možnost, například podle pravidla o vnějším vlivu. Můžete to nějak objasnit? Předem díky, Milan

Odpověď na dotazDobrý večer Milane

Musím nejprve říct, že jste udělal právě radost všem rozhodčím a všem golfistům, kteří golf hrají tak, jak má golf vypadat! Ač Vás to muselo "bolet". Postupoval jste naprosto správně a fér.

Další řešení bylo dojít skupinu, která mohla Váš míč odehrát. Pak se přesvědčit, jestli se tak skutečně stalo. Stále ale běží pětiminutový limit, ve kterém je potřeba míč najít a identifikovat. Když se Vám podaří v pěti minutách zjistit, že Váš míč skutečně odehráli, pak byste vyváznul bez trestu.
Pokud by bylo možné přesně určit, odkud Váš míč byl odehrán, pak byste ho umisťoval na místo, odkud byl odehrán.
Pokud by toto místo bylo "pozměněno", například tak, že hráč z jiného flightu (vnější vliv) při odehrání Vašeho míče vyseknul řízek, pak ho budete umisťovat co nejblíže místu původnímu do takové pozice, která je co nejvíc podobná pozici původní.
Pokud by takové místo nebylo přesně známo, pak byste jej musel odhadnout a míč dropovat.

Nemáte vůbec za co děkovat, já děkuji za dotaz.
A přeji co nejméně nepozorných spoluhráčů na fairwayích okolo Vás.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019