Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Vymena score karet

A A A

Dobry den, pane Jone.
Procitam zpetne Vase odpovedi a narazil jsem na odpoved s datem 24.10.12 na tema vymena score karet.

V te souvislosti mam take jeden dotaz. Stalo se mi na turnaji, ze otec zapisoval sve dceri, ta vyhrala svoji kategorii. Od zkusenejsich hracu jsem se dozvedel, ze ten tatik sve dceri vzdycky pise hezka cisla. Jak se lze takove situaci branit? Muze nekdo naridit, ze dceri nebude zapisovat otec, ale dalsi clen flightu? Muze prip. jiny clen flightu zpochybnit zaznamy ve score karte?

Dekuji predem za odpoved i vasi skvelou poradnu.
Zdravi Vas Petr.

Odpověď na dotaz


Petře dobrý den.

Zapisovatele určuje soutěžní výbor nebo jím pověřená osoba - například startér, který nemusí být členem soutěžního výboru. Zpochybnit skóre ve score kartě může kdokoliv - spoluhráč z flightu, soutěžící z jiného flightu dokonce i divák nebo třeba zaměstnanec areálu (greenkeeper, marshal...). Obrana je jednoduchá. Pokud stíhám, píšu si na kartu, kterou zapisuji, kromě skóre hráče a svého skóre také skóre dalšího hráče z flightu. Pak při podpisu karet hned, jak dojde k první nesrovnalosti, řeším. Dá se očekávat námitka "ty nejsi její (jeho) zapisovatel" - odpověď "to nevadí, turnaj musí být fér, půjdu za soutěžním výborem, jestli to neopravíte". Pak se dá čekat, že že se bude operovat tvrzením jednoho proti dvěma a podobně. Ano, může se stát, že rozhodčí nebo členové soutěžního výboru nebudou chtít šetřit a konat, nebo se prostě nepodaří prokázat podvod. Ale aspoň budete mít čistou hlavu, protože jste se správně pokusil zachovat co nejférovější podmínky pro všechny soutěžící...

Petře PF2013 a hezkou hru!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019