Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Dvojice klubového Ryder Cupu

A A A

Dobrý den, pane Jone,

dovolte takový trochu silvestrovský dotaz: na klubové úrovni se pořádají koncem roku různé skupinové turnaje, například ve formátu Ryder Cupu (vím např. o Nové Americe). Chci se zeptat, jestli je potřeba, aby každý rok hráli proti sobě různí soupeři nebo jestli je povoleno, aby byly některé dvojice stále stejné? Zvláště když v té stálé dvojici prohraje každý rok stejný hráč? Smí se to vůbec?

Díky za celoroční rady a happy new year 2013,
Váš
Alois

Odpověď na dotaz


Dobrý den, pane Aloisi

Sám už tušíte, že odpověď bude spíš z oblasti golfové filosofie, než striktních golfových pravidel. Já si myslím, že je v pořádku, aby vznikaly při takto skvělých a mnohdy velmi významných turnajích stálé dvojice. Vy zřejmě narážíte na tradiční single, ve kterém se jednomu ze soupeřů nedaří svého soka porazit, ani kdyby se na uši stavěl, a to ať hraje za jeden nebo druhý tým. Vím přesně, o čem píšete. Mám strach, že kdybych každý rok s Arnoštem neprohrál, snad by se nikdo ani neměl čím bavit...

Takže: ano, smí se prohrávat každý rok pravidelně ve stejnou dobu se stejným soupeřem :))))))))

I Vám to nejlepší a hlavně zdraví nejenom v roce 2013!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019