Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Zbytky po zvířatech

A A A

Dobrý den,

rád bych se zeptal na následující situaci. Míč mi skončil ve svahu nad bunkerem a to lehce opřený o nějaké zbytky kostry a pod. uhynulého ptáka. To samo o sobě by asi byl volný přírodní předmět k odstranění, potud asi jasno. Tímto volným předmětem ale nebylo možné hnout, protože se o něj opíral míč a reálně hrozil jeho pohyb a trest. Tak jsem zahrál jakousi řízenou "topinku", abych ty ptačí zbytky holí netrefil, dostal se asi metr vedle a pak hrál dál. Dotaz tedy zní, je v podobných případech nějaká výjimka ve smyslu zvednutí míče, odstranění kostry a umístění zpět?

Napadá mě ještě jedna obdobná situace, která se mi zatím naštěstí nestala, ale teoreticky: co kdyby míč podobně ležel u nebo snad přímo na nějakých psích či jiných hromádkách (jakože už jsem takové nadělení na fairwayi potkal... :-) ). Hrát míč, jak leží a rozčísnout to všechno, nebo holt vzít s trestem úlevu od nehratelného míče a dropnout kousek bokem, nebo ... ?

díky za odpověď
Pavel Hruška

Odpověď na dotaz


Pavle dobrý den.

Jak kostra uhynulého zvířete či ptáka tak i "bobečky", "hovínka" či prostě obecně exkrementy nejrůznějších konzistencí, tvarů a velikostí jsou pořád jenom volné přírodní předměty. Hraj, jak umíš, nebo vezmi drop s trestnou...
"Tu druhou" situaci jsme řešili během letošního MMČR na Kaskádě, kde se okolo deváté jamky "potulují" labutě a husy. Takže tam takových pravidlových případů nachystaly dostatek. Zajímavé bylo, že nás nikdo z hráčů (tedy aspoň co já vím) k bobečkům na fairwayi nevolal.

Pavle mějte prima rok 2013!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019