obarvení leva cast 4. 4. 2018
obarveni prava cast 4. 4. 2018
obarveni top 4. 4. 2018

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Posed, houby a díra v zemi

A A A

Dobrý den, pane Jone.
Mám na konci sezóny takové 3 drobné otázky:

Na hřišti nám v roughu vyrostl posed - vysoká dřevěná konstrukce s lavičkou nahoře, určená asi k lovu zvěře (doufám, že ne hráčů). Podle mne jde o nepohyblivou závadu a je od ní úleva. Před turnajem nám maršál řekl, že od posedu úleva není. Nevím, jak si to vysvětlit. Co myslíte Vy?

Dále nám v podzimní sezóně vyrostla na hřišti a v okolí spousta hub, nejen oblíbené bílé žampiony velikosti míčku, ale i jiné druhy. Skončil jsem přímo mezi trsem vzrostlých hub. Tak jsem zahrál míč, jak ležel, takže houby i míček se neřízeně rozptýlily po okolí. Předpokládám, že od houby není úleva, a utrhnout ji nelze, protože je "rostoucí". Lze hráče trestat za ukopnutí nebo utržení houby, i když tím nezíská žádnou výhodu?

A nakonec díra: na hřišti je asi 30cm hluboká díra 15 cm v průměru. Není nijak označená, ale někdo jí musel vykopat nebo vyvrtat, není přírodní. Míč je uvnitř. Beru si úlevu, protože jde o "jámu vyhloubenou správou hřiště". Kolega mi oponuje, že díra není označená jako půda v opravě, takže jde o nehratelný míč a mám si dát trestnou. Jak je to správně?

Díky za odpověď.
Milan

Odpověď na dotaz


Milane dobrý večer.

Stejně jako Vy doufám, že se z lavičky bude střílet jenom po vysoké... :))). Jinak posed je nepohyblivá závada z definic. Ovšem pozor: právě tak Definice dávají právo Soutěžnímu výboru jakoukoliv závadu prohlásit za nedílnou součást hřiště a pak od takové závady není možné brát úlevu. Nepředpokládám, že by to měl být případ posedu, ale může být - je třeba nechat si příště vysvětlit proč by neměla být od posedu úleva k dispozici...

Houby, houby, houby... Na jednom hřišti jsme jich našli desítky úplně mrňavých na greenu... Pokud hráč půjde ke svému míči, řádně zaujme postoj a při eventuálním cvičném švihu si nevylepší nic ve vztahu k další ráně, pak je vše ok. Do chvíle, kdy nejdřív holí vyčistí okolí míče, aby se mu líp hrál. Pak dostane dvě podle 13-2. Trhat houby nelze, protože - přesně jak píšete - jedná se rostoucí přírodní předmět, tedy nikoliv volný přírodní předmět. pokud hráč nezíská výhodu ukopnutím houby - opakuji - nebude trestán.

Díra, kterou evidentně vyhloubil člověk, je (opět z Definic) automaticky půdou v opravě. Takže pokud míč v ní není dosažitelný, z bagu vyjmu beztrestně nový, najdu nejbližší místo úlevy, jedna hůl ne blíž jamce a drop - beztrestně. Díra nemusí být označena jako půda v opravě, viz; Oddíl II – Definice, Půda v opravě, cca prostředek odstavce...

Milane mějte prima zimu!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
25.4.HaugschlagHaugshclag NÖ Open
26.4.Avondale, Zurich Classic of New Or
26.4.ČínaVolvo China Open
3.5.Charlotte,Wells Fargo Championship
3.5.The ColonyVolunteers of America LP
5.5.St Albans,GolfSixes
TOPlist
Square 300 Olomouc 9. 4. 2018