Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Posed, houby a díra v zemi

A A A

Dobrý den, pane Jone.
Mám na konci sezóny takové 3 drobné otázky:

Na hřišti nám v roughu vyrostl posed - vysoká dřevěná konstrukce s lavičkou nahoře, určená asi k lovu zvěře (doufám, že ne hráčů). Podle mne jde o nepohyblivou závadu a je od ní úleva. Před turnajem nám maršál řekl, že od posedu úleva není. Nevím, jak si to vysvětlit. Co myslíte Vy?

Dále nám v podzimní sezóně vyrostla na hřišti a v okolí spousta hub, nejen oblíbené bílé žampiony velikosti míčku, ale i jiné druhy. Skončil jsem přímo mezi trsem vzrostlých hub. Tak jsem zahrál míč, jak ležel, takže houby i míček se neřízeně rozptýlily po okolí. Předpokládám, že od houby není úleva, a utrhnout ji nelze, protože je "rostoucí". Lze hráče trestat za ukopnutí nebo utržení houby, i když tím nezíská žádnou výhodu?

A nakonec díra: na hřišti je asi 30cm hluboká díra 15 cm v průměru. Není nijak označená, ale někdo jí musel vykopat nebo vyvrtat, není přírodní. Míč je uvnitř. Beru si úlevu, protože jde o "jámu vyhloubenou správou hřiště". Kolega mi oponuje, že díra není označená jako půda v opravě, takže jde o nehratelný míč a mám si dát trestnou. Jak je to správně?

Díky za odpověď.
Milan

Odpověď na dotaz


Milane dobrý večer.

Stejně jako Vy doufám, že se z lavičky bude střílet jenom po vysoké... :))). Jinak posed je nepohyblivá závada z definic. Ovšem pozor: právě tak Definice dávají právo Soutěžnímu výboru jakoukoliv závadu prohlásit za nedílnou součást hřiště a pak od takové závady není možné brát úlevu. Nepředpokládám, že by to měl být případ posedu, ale může být - je třeba nechat si příště vysvětlit proč by neměla být od posedu úleva k dispozici...

Houby, houby, houby... Na jednom hřišti jsme jich našli desítky úplně mrňavých na greenu... Pokud hráč půjde ke svému míči, řádně zaujme postoj a při eventuálním cvičném švihu si nevylepší nic ve vztahu k další ráně, pak je vše ok. Do chvíle, kdy nejdřív holí vyčistí okolí míče, aby se mu líp hrál. Pak dostane dvě podle 13-2. Trhat houby nelze, protože - přesně jak píšete - jedná se rostoucí přírodní předmět, tedy nikoliv volný přírodní předmět. pokud hráč nezíská výhodu ukopnutím houby - opakuji - nebude trestán.

Díra, kterou evidentně vyhloubil člověk, je (opět z Definic) automaticky půdou v opravě. Takže pokud míč v ní není dosažitelný, z bagu vyjmu beztrestně nový, najdu nejbližší místo úlevy, jedna hůl ne blíž jamce a drop - beztrestně. Díra nemusí být označena jako půda v opravě, viz; Oddíl II – Definice, Půda v opravě, cca prostředek odstavce...

Milane mějte prima zimu!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019