Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Řízek při cvičném švihu

A A A

Dobrý den,

velice děkuji za pravidlovou poradnu, jak pro možnost se na něco zeptat, tak pro možnost přečíst si dotazy ostatních a odpovědi na ně. K tomu by se možná hodilo trochu změnit uspořádání stránky, aby při čtení odpovědi bylo možné snadno přejít na další dotaz, a případně aby se jedno téma dalo rozvíjet jako vlákno v klasických netových diskusích. Ale to je spíš poznámka pro provozovatele webu.

Pravidlový dotaz: Co když řízek, vyseknutý cvičným švihem, skončí na míčku, případně v jeho těsné blízkosti - mohu ho beztrestně odstranit? Co je z hlediska pravidel řízek? Co když padající řízek míčem pohne? Stalo se mi to, (ne na turnaji - abych Vás nevyděsil), řízek jsem z míčku sebral, vrátil na místo a hrál dál, ale jistý postupem si nejsem.

Díky za odpověď, Milan

Odpověď na dotazDobrý den Milane

Už delší dobu zvažujeme jak rozdělit dotazy do podskupin. Zda bude dobré udržet členění podle Pravidel nebo jestli by bylo vhodné třeba vytvořit tématické bloky. Například bunker, pohnutí míčem, aut... Každopádně rozumím tomu, co píšete v prvním odstavci a snad se dostaneme do uživatelsky zajímavé varianty.

Vyseknutý řízek (skutečně kompletně useknutý!) je volný přírodní předmět. Pokud tedy hráč při cvičném švihu vysekne řízek, a ten;
a) přistane poblíž míče, pak by ho měl vzít a opravit takto vyseknuté místo na fairwayi. Pokud při tom pohne míčem, pak si musí připočítat jednu trestnou ránu a míč umístit zpět.
b) přistane na míči, pak by ho měl právě tak vzít a uklidit po sobě. Pokud řízek míčem pohnul, pak si hráč musí připočítat jednu trestnou ránu a míč musí vrátit na původní místo. Pokud se míč nepohnul, hráč může řízek z míče sundat (nemá se za to, že na míči ulpívá), ale nesmí přitom pohnout míčem. Jinak to má opět za jednu a musí míč vrátit na původní místo.

Tak pozor na létající řízky a cvičné švihy dělejme radši dál od míče!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019